اخبار گرجستان در هفته ای که گذشت

اخبار گرجستان در هفته ای که گذشت – هفته اول جولای ۲۰۱۹

اعتراضات سراسری گرجستان

تنها ۶ نفر از معترضان ۲۰ ژوئن در بیمارستان ها باقی مانده اند

از بین ۲۴۰ نفر که در جریان اعتراضات اخیر مجروح شده اند.تنها ۶نفر در بیمارستان بستری شده اند.دیمیتری خندادزه،نماینده حزب حاکم( رویای گرجستان) اعلام کرد که اولویت اصلی آنها مراقبت از سلامت شهروندان است.


راهپیمایی معترضان دیروز هم ادامه پیدا کرد

تظاهرکنندگان،دیروز در ابتدای خیابان روستاولی مرکز تفلیس جمع شدند و دوباره خواهان استعفای گیروگی گاخاریا،وزیر کشور شده اند. معترضین ازروبروی هتل رادیسون به سمت میدان آزادی راهپیمایی کردند.


دیدار نخست وزیر گرجستان و چین برای گسترش هرچه بیشتر روابط اقتصادی

نخست وزیر گرجستان،ماموکا بختادزه، دیروز در دیدار با نخست وزیر شورای دولتی جمهوری چین لی کیگینگ در شهر دالیان،چشم انداز صادرات محصولات بیشتری از گرجستان به چین را مورد بحث قرار گرفت .

اعتصاب غذای معترضان در مقابل پارلمان گرجستان

چهار شرکت کننده در تظاهرات های اعتراض آمیز علیه دولت گرجستان همچنان به اعتصاب غذای خود در مقابل ساختمان پارلمان این کشور ادامه می دهند


یکی از این معترضان از هشت روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است و سه نفر دیگر بعدها به وی پیوستند. بنا بر اعلام این معترضان، آن ها از ساعت ۱۹ روز ۱ ژوئیه اعتصاب غذای خود را مجدداً آغاز خواهند کرد.

امروز دوازدهمین روز از آغاز اعتراضات در تفلیس است. روز گذشته صدها معرتض که بیشتر آن را جوانان تشکیل می دادند در مقابل پارلمان گرجستان دست به تظاهرات زدند.

در تاریخ ۲۰ ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن ۲۴۰ نفر مصدوم و ۳۰۵ نفر نیز بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید !
خرید ملک در گرجستان و تفلیس با شرایط ویژه

آیین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی سرمایه گذار در ایران تصویب شد

هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به منظور تشویق سرمایه‌گذاری و جذب منابع مالی (ارزی) خارجی، آیین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی را به تصویب رساند.

مطابق این آیین‌نامه، حداقل مبلغ مورد نیاز برای اعطای مجوز اقامت سرمایه‌گذاری برای اتباع دولت های خارجی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌اند معادل ۲۵۰ هزار یورو است


تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات جهانی Danfoss Group در ماه اکتبر در گرجستان افتتاح خواهد شد

نخست وزیر گرجستان ماموکا بختادزه و رئیس گروه Danfoss Jorgen Group دیروز در نشست اقتصادی جهانی در دالیان چین دیدار و گفت و گو کردند.
جورجن کالوزن ، رئیس گروه Danfoss از ماه اکتبر برای بررسی مسائل همکاری با گرجستان از این کشور بازدید خواهد کرد.


هتل پاراگوئه گرجستان برتر فرانسیز را دریافت کرد

هتل بین المللی ماریوت که هتل پاراگوئه گرجستان نامیده شده است در روستای شک ویتیلی واقع است در بین ۳۰۰هتل فرانشیز اروپا قرار داده شده است.وضعیت بر اساس شاخص رضایت مشتری ارزیابی شد و همچنین در اواخر سال ۲۰۲۰ دو هتل دیگر در میدان آزادی تفلیس و تابوری میل ،راه اندازی میشوند.


فیلم ساز جورجی شولیدز،عضو آکادمی فیلمبرداری آمریکا شد

جورجی شولیدز،بعد از کارش بر روی ویژگی “Namme “به آکادمی ملحق شد که در آن جایزه ویژه ایی از انجمن بین المللی سینماگران دریافت کرد.و به عنوان سازمان جنجالی ترین فیلم جهان شناخته شد.


اپوزیسیون خواستار اصلاح گروه انتخابات میشود

۱۵حزب مخالف،رئیس پارلمان جدید،archil talakvadze، را مورد خطاب قرارداده و خواستار گسترش گروه های پارلمانی در زمینه اصطلاحات انتخابی شده اند.مخالفان میگویند که فهرست احزاب درگیر در گروه کاری باید تجدیدنظر شود و گروه اصلاح باید ماهیتی فراگیر داشته باشد.

بیشتر بخوانید !
آخرین اخبار گرجستان

در حال حاضر گروه کاری شامل احزاب :اروپا گرجستان،جنبش برای آزادی ، جنبش ملی متحد،حزب کارگری،جنبش دموکراتیک،متحد گرجستان است .


قلعه ایی از قرن هجدهم در تفلیس در دست بازسازی است

اين کاخ تاریخی که در کوه پایه ی metekhi در شهر تفلیس واقع شده در حال بازسازی است.

کاخ سچینو در قرن هجدهم، محل اقامت دائمی ملکه داریجان همسر پادشاه ایراکلی دوم بود. برای بازسازی این کاخ که به نام ملکه داریجان نامیده شده حدود ۷١٥ هزار دلار در نظر گرفته شده است که این بازسازی حدودا ۱۶ ماه دیگر به پایان میرسد.

همچنین کاخا کالادزه، شهردار تفلیس اعلام کرد که این پروژه یک بنای فرهنگی بسیار مهم و محلی برای گردشگران و بومي ها است

افزایش میزان گردشگری در گرجستان

تعداد گردشگران گرجستان در ماه ژوئن ۲۰۱۹، ۱۸درصد افزایش یافت

به گزارش اداره ملی گردشگری گرجستان(GNTA) میزبان ۴۷۱۹۷۹ گردشگر(۱۸٪) و ۸۷۳۹۶۶ مسافر بین المللی (۲۰.۲٪) و در ماه ژوئن ۲۰۱۹ اعلام کرد،اکثر بازدید کنندگان از قبیل:


روسیه (۳۰.۸٪) ، ترکیه (۴۵.۸٪) ، آذربایجان (۸.۸٪) ، ارمنستان (۹.۷٪)میباشند.

کشورهایی که بیشترین افزایش را داشتند عبارتند از:عربستان سعودی(۱۲۷.۷٪) ، اردن (۹۱.۴٪) ، قزاقستان (۷۸.۴٪) ،چین و کره و ترکیه هم به همین نسبت افزایش داشته اند.

در ماه ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۹ گرجستان ۳٫۸۶۲٫۴۴۴ مسافر بین المللی (+۸.۴٪) را میزبانی کرده است.درآمد گردشگری بین المللی در ماه ژانویه تا می ۲۰۱۹ به ۱.۱میلیارد دلار رسید.


چهره های برجسته گرجستان در روز استقلال بهترین آرزوها را برای ایالات متحده اعلام کردند

ماموکا بختادزه،نخست وزیر گرجستان در خصوص روز استقلال ایالات متحده، اعلام کرد که روز نماد عزت و استقلال است.
رئیس جمهور گرجستان سالومه زوربیاشویلی و سخنگوی پارلمان نیز اعلام کردند که دو کشور،گرجستان و ایالات متحده،ارزش های مشترکی دارند.

بیشتر بخوانید !
هزینه غذا در گرجستان

الیزابت روود،سفیر ایالات متحده امریکا در گرجستان اظهار داشت یک ملت قوی و یک ملت مقاوم است و حمایت کامل از ایالات متحده و بسیاری از شرکای دیگر را دارد.

ادامه اعتراضات سراسری در گرجستان

اکثریت مجلس،قطعنامه های جداگانه ایی را در مورد تظاهرات پیشنهاد کردند

حزب حاکم گرجستان و جنبش ملل متحد(اپوزیسیون ملل متحد) دو قطعنامه متفاوت در مورد اعتراضات در پارلمان پیشنهاد کرده اند.

قطعنامه ایی که توسط حزب حاکم ارائه شده، بر اهمیت احترام به نهادهای دولتی، قوانین و حق بیان استوار است. همچنین در آن ذکر شده که نیروهای سیاسی مختلف تلاش کردند از تظاهرات مسالمت آمیز در مرکز تفلیس برای سرنگونی حکومت استفاده کنند.


گرجستان میزبان شورای اروپا و هشت تن از وزرای خارجه است

گرجستان هفته آینده میزبان وزیر استونی،دونالد توسک، و هشت وزیر خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای شریک خواهد شد.دیوید زکالکالیانی،وزیر امور خارجه گرجستان گفت: که مقامات خارجی در یک کنفرانس بین المللی در باتومی که به مناسبت دهمین سالگرد مشارکت شرق اختصاص دارد شرکت خواهند کرد.این کنفرانس در تاریخ ۱۲-۱۱ جولای برگزار میشود و دو قرارداد مالی بین گرجستان و اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از این رویداد امضا خواهد شد .