افزایش نرخ بهره گرجستان

افزایش نرخ بهره گرجستان : به گزارش خبرگزاری سیویل ، بانک ملی گرجستان نرخ بهره کلیدی خود را با افزایش ۵۰ واحد پایه به ۶% رساند، که علت آن انتظارات بازار برای افزایش تورم در گرجستان مطرح شده است.

بانک ملی گرجستان

بانک ملی گرجستان

نرخ تورم گرجستان به صورت سالانه در ماه جولای امسال به ۴٫۹ درصد رسید که البته در ماه جون یعنی ماه قبل از جولای نرخ تورم سالانه گرجستان ۴٫۵ درصد بوده است.

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی گرجستان همچنین اعلام کرد که افزایش نرخ تورم در گرجستان کمی بیشتر از انتظارات بوده است که برای کنترل آن ممکن است تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی نرخ بهره گرجستان به ۶٫۵ درصد افزایش یابد.

جلسه بعدی کمیته سیاست پولی بانک مرکزی گرجستان در ۲۳ سپتامبر امسال برگزار می شود و پیش بینی می شود که تا آن موقع نرخ بهره گرجستان در همین رقم جدید ۶ درصد باقی بماند.

بر اساس همین گزارش ، لاری واحد پول گرجستان از نوامبر ۲۰۱۴ میلادی تا کنون حدود ۳۱٫۶ درصد از ارزش خودش را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است که مهمترین عوامل آن : تقویت جهانی دلار آمریکا و همچنین کاهش درآمد خارجی دولت گرجستان در قالب صادرات عنوان شده است.

هرچند که به نظر سام جورجیا  تقویت جهانی دلار آمریکا و همچنین کاهش درآمد خارجی دولت گرجستان در قالب صادرات عوامل اصلی افت شدید لاری در مقابل دلار آمریکا عنوان شده است ولی نباید از وضع قوانین جدید مهاجرتی گرجستان که باعث کاهش شدید سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان شد غافل شویم ولی مثل اینکه سخنگوی بانک ملی گرجستان دوست نداشت این عامل مهم را مطرح کند تا به نوعی دولت گرجستان و حزب رویای گرجی زیر سوال بروند ولی این عامل به نظر ما بیش از سایر عوامل در کاهش ارزش لاری تاثیر گذار بوده است.

بیشتر بخوانید !
نرخ تورم گرجستان در ماه ژوئن