اقامت گرجستان بصورت تضمینی, دروغ زیبا یا واقعیت؟

اقامت گرجستان بصورت تضمینی, دروغ زیبا یا واقعیت؟

با عرض سلام و تبریک سال نو میلادی خدمت همراهان گرامی سام جورجیا .

با فرا رسیدن سال جدید میلادی تغییرات زیادی در امور حقوقی در کشور گرجستان بوجود خواهد آمد.

اما در این وادی، افراد حقیقی و شرکت های بسیاری هستند که صحبت از اقامت گرجستان بصورت تضمینی می نمایند!

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم، که آیا دولت گرجستان یا یک شرکت بصورت تضمینی به شخصی اقامت گرجستان را اعطا می نماید یا خیر؟

عزیزان و همراهان گرامی، بارها بعنوان یکی از با سابقه ترین شرکت های حقوقی در گرجستان اشاره نموده ایم که تنها ۲ نفر توانائی اعطای اقامت گرجستان بصورت تضمینی را به شما دارند، اول رئیس جمهور گرجستان و بعد نخست وزیر این کشور .

بارها بعنوان مجری اخذ اقامت گرجستان مشاهده نموده ایم که دولت گرجستان به هیچ عنوان به هیچ شخصی باج نداده و بصورت صد در صد و کاملاً قانونی مراحل امور حقوقی را پیش خواهد برد، بارها این تجربه را داشته ایم که افرادی به دلیل وضعیت مالی بسیار مناسب درخواست اقامت طولانی مدت را در گرجستان در ابتدای امر کرده اند، اما به دلیل قانونمند بودن کشور گرجستان، این کشور به هیچ شخصی باج نداده و با بررسی پرونده مورد نظر اقامت اعطا نموده و یا پرونده مورد نظر را ریجکت نموده اند!

بخواهید و یا نخواهید، بپذیرید و یا نپذیرید برعکس کشوری نظیر ترکیه و یا دیگر کشورهائی که مافیا و باندبازی در آن بیداد میکنند، کشور گرجستان از هرنظر شفاف و قانونمند بوده و انجام هرگونه امور با دید استفاده از بند پ (نظیر استفاده از پارتی و پول) به بن بست می رسد و این تجربه بسیاری از ایرانیان و یا دیگر اتباع خارجی می باشد که به وضوح نتوانسته اند از این طریق امور حقوقی خود را پیش ببرند.

اقامت تضمینی گرجستان

متاسفانه در حال حاضر در کشور گرجستان به دلیل عدم نیاز به ویزا برای اتباع ایرانی، شرکت های بیشماری در گرجستان به انجام امور حقوقی می پردازند که حتی بسیاری از آنها نیز خود برای اخذ کارت اقامت گرجستان اقدام ننموده اند! حتی بهترین، معتبرترین و با سابقه ترین شرکت های حقوقی گرجی در گرجستان نیز به شما قول اقامت گرجستان بصورت تضمینی را نمی دهند چه برسد به شرکتهای ایرانی که خود نیز خارجی محسوب می شوند!

توصیه می کنیم از افراد و شرکت هائی که به هر نحو قصد ارائه خدمت بصورت تضمینی را به شما دارند فاصله بگیرید، سناریوهای انجام خدمات حقوقی تضمینی در کشوری آن هم مانند گرجستان که از نظر شفافیت قانونی رتبه ۱۲ ام در دنیا را دارد موضوعی هجو می باشد، اما اگر شرکت یا شخصی اقامت گرجستان بصورت تضمینی را به شما پیشنهاد می دهد پیش از اقدام از وی تضمینی را دریافت نمائید، قاعدتاً شرکت هائی که اقامت گرجستان بصورت تضمینی را به شما پیشنهاد می دهند می بایست توانائی ارائه یک تضمین را به شما داشته باشند .

بیشتر بخوانید !
مزایای خرید خانه در گرجستان

اگر به توصیه های کارشناسان سام جورجیا در این مورد ایمان ندارید، توجه شما را به قسمتی از مقاله کنترل فساد و مافیا در گرجستان که توسط دکتر مهدی بهکیش، اقتصاددان و استاد دانشگاه و در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۱ در وبسایت دنیای اقتصاد منتشر شده است جلب می نمائیم :

 

گرجستان تا ده سال پیش مملو از فساد و تباهی بوده است به ترتیبی که رییس ICC گرجستان می‌گفت: «در آن زمان من مجبور بودم با حداقل شش محافظ در شهر حرکت کنم»، ولی امروز این کشور آنچنان امن است که نه او دیگر نیازی به محافظ دارد و نه خبری از قتل و غارت منتشر می‌شود. رمز تغییر در گرجستان آن است که تعدادی از وزرای جوان دولت شوارد نادزه در سال ۲۰۰۳ حرکتی را به راه می‌اندازند که به انقلاب گل سرخ (Rose Revolution) معروف شده است. هدف از این حرکت کنار گذاشتن افراد فاسد در سلسله مراتب حکومتی و بازسازی نظام اداری کشور براساس نظام اقتصاد بازار و ایجاد شفافیت کامل در امور بوده است. از اتفاقات عجیب در گرجستان آنکه در یک روز، تمام پرسنل پلیس راهنمایی کشور را اخراج می‌کنند و افرادی جدید طی چند ماه بعد استخدام می‌نمایند و جالب آنکه نقل می‌کنند که طی چند ماهی که کشور بدون پلیس بود، امور حمل‌ونقل کشور بهتر از گذشته اداره می‌شد. نخست‌وزیر گرجستان نقل می‌کرد که در یک بررسی بین‌المللی مشخص شده که در سال گذشته تنها سه درصد از افراد خانوارهای گرجستانی مبادرت به دادن رشوه کرده‌اند؛ در حالی که این شاخص حتی در برخی کشورهای اروپایی بالاتر از این رقم است.

طی نه سال گذشته حکومت گرجستان تحولات غیر قابل‌باوری را به اجرا گذاشته است. از جمله سیستم گمرکی را به وجود آورده که یک کامیون طی یک ساعت وارد گمرک شده، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از در دیگر گمرک پس از انجام کلیه تشریفات گمرکی خارج می‌شود. سیستم‌های اسکن آنچنان دقیق‌اند که امکان هیچ گونه تخلفی وجود ندارد و سیستم اداری گمرک به ترتیبی سازمان یافته که از لحظه ورود فرد متقاضی به گمرک تا زمان خروج او همه جا تصویر و صدای او ضبط می‌شود. به علاوه همه امور به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد؛ بنابراین دخالت ماموران گمرک در تصمیم‌گیری‌ها در حداقل است.

ویزای گرجستان

مراکزی تحت عنوان خدمات عمومی ایجاد کرده‌اند که در آن پاسپورت طی یک ساعت صادر می‌شود، صدور گواهینامه رانندگی نیز به همین ترتیب است. امتحان گواهینامه و آزمون رانندگی در سیستم‌های دیجیتالی طی همان یک ساعت انجام می‌شود و گواهینامه در همین فاصله- در صورت قبولی- صادر می‌گردد. گفته می‌شود که اجازه ساخت و ساز و همچنین صدور مجوز برای هرگونه کسب‌و‌کار طی یک روز انجام می‌شود و فرد متقاضی تکلیف خود را به روشنی می‌داند که چه دیونی دارد و در مقابل چه امتیازاتی را دریافت می‌کند. نخست‌وزیر گرجستان طی سخنان خود در جلسه افتتاحیه اجلاس ICC گفت که رتبه گرجستان از نظر شفافیت طی ده سال گذشته از ۱۱۲ به ۱۲ در بین کشورهای جهان ارتقا یافته و امیدوار بود که در چند سال آینده به شفاف‌ترین کشور جهان مبدل شوند. این کشور کوچک حدود ۲۵ میلیارد دلار تولید ناخالص دارد که ۱۰ درصد آن از محل فعالیت‌های کشاورزی تامین می‌شود.

دوستان عزیز، با مطالعه متن بالا، متوجه می شوید که چرا می گوئیم گرجستان یک کشور بسیار شفاف از نظر قانونی بوده و فساد در آن جائی ندارد. یک حساب ریاضی سر انگشتی انجام دهید و اندکی در گرجستان در سازمان های دولتی رفت و آمد داشته باشید متوجه می شوید که اقامت گرجستان بصورت تضمینی را فقط از افراد و شرکتهای سودجو می شنوید. هیچ دلیلی وجود ندارد که کشور گرجستان با وضعیت پیشرفت کنونی از دید سیاسی و اقتصادی به همه افراد آنهم بصورت تضمینی اقامت اعطا نماید! از خود سوال بپرسید کشوری که این همه تغییرات ساختاری را در دهه اخیر داشته و به یکی از شفاف ترین کشورهای دنیا از نظر قانون تبدیل شده آیا دلیلی دارد اقامت بصورت تضمینی به شخصی اعطا نماید ؟

بیشتر بخوانید !
افزایش صادرات گرجستان با اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه CIS در ماه های ابتدائی 2018

 

 

پرچم گرجستان

 

 

دولت گرجستان برای موضوع اخذ اقامت گرجستان قوانین و شرایط خاصی را در نظر گرفته بطوری که مجدداً در اینجا به آنها اشاره می نمائیم :

دولت گرجستان بصورت موقت و دائم اقامت را از روشهای زیر به متقاضیان اعطا می نماید :

 

  • خرید ملک در گرجستان : در صورتی که شما بعنوان یک متقاضی اقامت، خانه یا ملکی را با حداقل قیمت ۳۵ هزار دلار آمریکا (بصورت کارشناسی شده) خریداری نمائید و مالکیت آن را داشته باشید به شما اقامت گرجستان بصورت یک ساله اعطا می شود و تا زمانی که ملک در مالکیت شما باشد، اقامت بصورت یک ساله برای شما تمدید خواهد شد. اعطای اقامت بصورت یک ساله از طرف دولت گرجستان با این سیاست است که با در درست داشتن مدارک مربوط به مالکیت خانه در خاک گرجستان بمانید .
  • سرمایه گذاری در گرجستان : موضوع سرمایه گذاری برای دولت گرجستان از اهمیت خاصی برخوردار می باشد بطوریکه با سرمایه گذاری به میزان حداقل ۳۰۰ هزار لاری آمریکا در ابتدای امر به شما اقامت ۵ ساله اعطا می شود و احتمال زیاد در مرحله بعدی به شما اقامت دائم اعطا می شود.
  • اقامت کاری گرجستان : در این روش که در حال حاضر مطمئن ترین روش برای اخذ اقامت گرجستان می باشد، متقاضی در یک شرکت مستقر در گرجستان (با هر ملیتی) مشغول بکار می شود و با ارائه نامه از شرکت مذکور، درخواست اقامت می نماید و اقامت به وی اعطا خواهد شد .
  • ثبت شرکت در گرجستان : در این روش که عمدتاً از طرف تجار و کارآفنینان انجام می شود، شخص متقاضی با ثبت یک شرکت LLC در گرجستان و پرداخت ماهیانه مالیات، اجاره دفتر کار و انجام امور مختلف مرتبط با شرکت در گرجستان، می توان درخواست اقامت نمود. در حال حاضر اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت برای اتباع ایرانی کمی مشکلتر از قبل می باشد، توصیه ما ثبت شرکت در گرجستان، شروع فعالیت تجاری به مدت حداقل ۶ ماه و پس از این مدت درخواست اقامت می باشد.
  • ازدواج در گرجستان : در کشور گرجستان، در صورتی که با یک تبعه گرجی ازدواج نمائید، می توانید اقامت اخذ نمائید و به احتمال زیاد درخواست اقامت شما تا قبل از ۳ سال ریجکت خواهد شد. شرکت سام جورجیا، ازدواج با یک تبعه گرجی را با هدف اخذ اقامت این کشور پیشنهاد نمی نماید .
  • تحصیل در گرجستان : در صورتی که در کشور گرجستان از یکی از مراکز علمی و یا دانشگاه ها پذیرش بگیرید می توانید درخواست اقامت نمائید . توجه داشته باشید که اقامت تحصیلی اقامت موقت بوده و با اتمام تحصیل شما و یا انصراف از دانشگاه، اقامت شما نیز منقضی خواهد شد .
بیشتر بخوانید !
امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی در گرجستان

عزیزان و همراهان گرامی توجه داشته باشید که انجام امور حقوقی در سال جدید نیازمند توجه بیشتری به پرونده حقوقی بوده و به قطع سخت گیری های بیشتری برای اتباع ایرانی در پیش خواهد بود اما سام جورجیا، با بکارگیری برترین وکلای گرجی در خدمت شماست!