امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی در گرجستان

امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی در گرجستان

همایش کمربند-جاده تفلیس، هر دوسال یک بار و با هدف گسترش جاده ابریشم جدید در تفلیس برگزار می شود.

پایتخت گرجستان، شهر تفلیس، برای بار دوم میزبان این همایش بوده و گرجستان تنها کشوری در منطقه است که با دو سوی جاده ابریشم جدید یعنی با اروپا و با چین تفاهم نامه تجارت آزاد را دارد.

از آنجائی که بسیاری از هموطنان گرامی، در خصوص موضوعات سرمایه گذاری و اقامت گرجستان دچار تردید هستند، پیشنهاد می کنیم در این نویسه با ما همراه باشند .

این همایش بصورت دو سال یکبار و با هدف ایجاد فرصت برای گفتگوی مقامات عالی رتبه کشورها و بخش خصوصی برگزار می شود. اما امسال، در تاریخ ۲۸ و ۲۹ نوامبر تفلیس میزبان بیش از هزار نفر از رهبران سیاسی، نمایندگان سازمانها، دیپلماتها و شرکت های بین المللی بود و نخستین همایش بین المللی مربوط به این طرح در سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شده بود.

 

 

همایش جاده ابریشم

 

 

حائز ذکر است که مقامات عالی رتبه بیش از ۶۰ کشور جهان در این نشست بین المللی شرکت می کنند و از ایران نیز، وزیر راه و شهرسازی ایران ، عباس آخوندی در تفلیس حضور داشت .

نخست وزیر گرجستان، آقای گئورگی كویری كاشویلی در خصوص این همایش خاطر نشان کرد که گرجستان از نظر ترانزیتی و جغرافیائی در این مسیر بین شرق و غرب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وی همچنین در این خصوص به خبرگزاری یورونیوز می گوید: «ما معتقد هستیم که ساخت راه ابریشم جدید از طریق کشورهای آسیای میانه و قفقاز جنوبی منجر به افزایش رقابت پذیری می شود و گرجستان هم در منطقه و هم در سراسر جهان برای تجارت و سرمایه گذاری فضای مناسبی دارد . به همین علت ما می توانیم به قطب و مرکز تجاری و مرکز حمل و نقل برای منطقه تبدیل بشویم.»
طرح ساخت یک راه ابریشم جدید و سرمایه گذاری آن در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی چین مطرح شده و می تواند چین را به غرب متصل نماید.

بیشتر بخوانید !
سرمایه گذاری در گرجستان - بازیافت مواد

در همایش جاده جدید ابریشم، چین و گرجستان تفاهم نامه همکاری برای توسعه مناطق اقتصادی را امضا کردند.

از نظر وزیر اقتصاد گرجستان، امضای این تفاهم نامه باعث می شود سرمایه گذاران چینی در طرحهای مهم دیگر مثل طرح ساخت منطقه آزاد تجاری « آناکلیا» که در کنار بندر ساخته می شود، شرکت کنند.

دیمیتری کومسیشویلی، وزیر اقتصاد گرجستان در این باره می گوید: «با چین، با اتحادیه اروپا، با ترکیه و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع تفاهم نامه منطقه آزاد تجاری امضا کردیم. توافقنامه های تجارت آزاد منجر به ایجاد یک اقتصاد باز و بازارهای بزرگ می شود و می توانیم به سرمایه گذاران خود در کشور کمک کنیم.»

 

امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی برای کار در گرجستان

یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه مریلند ایالات متحده با نام دکتر آنیل گوپتا، معتقد است که گرجستان، با توجه به اینکه در موضوع مبارزه با فساد پرچمدار است این نکته یکی از نقاط قوت این کشور است.
خوشبختانه گرجستان، در موضوع فساد اقتصادی، از کشورهائی است که فساد در آن بسیار پائین است و شفافیت اقتصادی در این کشور فضای مناسبی برای سرمایه گذاران ایجاد می نماید و به همین دلیل گرجستان برای جذب سرمایه گذاران خارجی مشکلی ندارد.

 

همایش جاده ابریشم در تفلیس، مرور موضوعات سرمایه گذاری در گرجستان

احداث جاده ابریشم، سود خوب برای اروپا!

مدیر حمل و نقل کمیسیون اروپا، توسعه هرچه سریع تر جاده جدید ابریشم را به نفع اروپا می داند.

وی می گوید: «پر واضح است که احداث جاده ابریشم به نفع ما نیز می باشد بدلیل اینکه منجر به افزایش فعالیتهای اقتصادی اروپا نیز خواهد شد. امیدوار هستیم که میزان تبادلات تجاری مان را نیز افزایش. به نظر من همه این موارد به نفع اروپا، چین و به نفع تمام کشورهای دیگری خواهد بود که در مسیر این جاده هستند.»
گرجستان قصد دارد میزان فعالیت های اقتصادی را افزایش دهد، در این خصوص مدیرعامل یکی از شرکتهای بزرگ تولید کننده شراب محلی که سالانه به میزان ۱۰ میلیون بطری شراب به اروپا، چین و کشورهای مستقل مشترک المنافع صادر می نماید، درباره فرصت های جدید که احداث راه ابریشم جدید برای کسب و کارش فراهم می نمایند می گوید : در یک سو اروپا را داریم و در سوی دیگر آسیا و گرجستان نیز در میان این دو است .

بیشتر بخوانید !
سرمایه گذاری در صنعت گردشگری گرجستان

به نظرم جاده ابریشم فصل جدیدی را برای اقتصاد کشور گرجستان خواهد داشت و امکانات فراوانی را در اختیار ما خواهد گذاشت.

جاده ابریشم جدید مسیرهای مختلفی دارد و کشور گرجستان نیز در یکی از این مسیرها قرار دارد. این کشور معتقد است رقابتی ترین کشور در این مسیر خواهد بود.