باتومی

باتومی : این شهر زیبای بندری بر کرانه دریای سیاه و در قسمت جنوب غربی کشور گرجستان واقع شده است. مسافت باتومی تا تفلیس پایتخت گرجستان در حدود ۴۰۰ کیلومتر است.

شهر باتومی مرکز جمهوری خودمختار آجارستان است و طی معاهده ای که بین دولت عثمانی ( ترکیه ) و شوروی سابق در سال ۱۹۲۱ میلادی انجام شد، قسمتی از کشور گرجستان به نام ” قارص ” و ” اردهان ” به ترک ها واگذار شد و این شهر همچنان در گرجستان باقی ماند.

باطوم در دوره هخامنشیان، از متصرفات پادشاهان هخامنشی شمرده می‌ شد.

این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد.

پرچم مرکز جمهوری خودمختار آجارستان

پرچم مرکز جمهوری خودمختار آجارستان

مساحت باتومی ۱۹۳۷ کیلومتر مربع ( ۷۵۰ مایل مربع ) و ارتفاع آن، هم سطح ارتفاع آب های آزاد، یعنی صفر است. جمعیت باتومی طبق آخرین سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۲۲۵۰۰ نفر بوده که البته انتظار افزایش چشمگیری تا سال ۲۰۱۵ میلادی از آن نمی رود و حتی اگر سرشماری جدید انجام شود ممکن است حتی جمعیت آن کاهش هم یافته باشد به دلیل رشد منفی جمعیت در گرجستان.

آب و هوای باتومی مانند سایر بنادر دریای سیاه دارای رطوبت زیاد و بارندگی نسبتا زیاد در طول سال است و متوسط درجه حرارت آن در طول سال ۱۴ درجه سانتیگراد است.

بارش متوسط سالانه آن ۲۷۱۸ میلی‌ متر و مرطوب ترین ماه سال سپتامبر با بارش ۳۳۵ میلی‌ متر است.

شهر باتومی عمدتا شهری توریست پذیر است و در فصول بهار و تابستان پذیرای حدود دو میلیون توریست می باشد و از این حیث در گرجستان رکورد دار است ولی در سایر ماه های سال به دلیل جمعیت کم آن تجارت در آن رنگ و بویی ندارد. در زیر می توانید عکس های زیبایی از این شهر را مشاهده کنید :

دانشگاه باتومی

دانشگاه باتومی

 

نمایی از شهر باتومی

نمایی از شهر

 

آکواریوم باتومی

آکواریوم باتومی

 

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی

 

ساختمان مرکزی دولت خودمختار آجارستان

ساختمان مرکزی دولت خودمختار آجارستان

بیشتر بخوانید !
خرید خانه در گرجستان با قوانین جدید