بررسی مشکلات ایرانیان در مصاحبه سفیر ایران در گرجستان با شبکه TV Pirveli

سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، در مصاحبه باشبکه TV Pirveli گرجستان در خصوص محدودیت های ایجاد شده برای برخی محصولات و مصالح ساختمانی ایرانی از جمله میلگرد و سیمان برای ورود به گرجستان گفت: موانعی که امروز برای ورود کالای ایرانی میلگرد از مبدا ایران به وجود آمده پیش تر نیز برای سیمان به دلیل انجام آزمایشات کنترل کیفیت و مطابقت با استانداردهای اروپایی اعمال شده بود.


سفرت گرجستان

وی با بیان اینکه همه استانداردهای مورد نظر کشور گرجستان به شرکت های صادر کننده ابلاغ شده و این کالاها برابر استاندارد گرجستان از ایران وارد میشوند گفت: در گذشته گرجستان مستمرا از این کالای ایرانی استفاده میکرده و امروز جای تامل دارد که ، دلیل مشکلاتی که در مرز گرجستان به وجود آمده واقعا چیست؟


به گزارش سام جورجیا ،سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: امیدوارم این موضوع ، سیاستی برنامه ریزی شده و از پیش تعیین شده توسط دولت گرجستان نباشد و معتقدیم که حل و فصل اصولی این مشکل برای هر دو طرف مفید و سودآور خواهد بود ،انتظار داریم دولت گرجستان نیز علت موانع ورود در مرز را اعلام کرده و در خصوص رفع توقیف کامیون های ایرانی ، همکاریهای لازم را نموده وبه سودجویان اجازه ندهد به روابط و مناسبات تاریخی دو کشور لطمه وارد نمایند (۱۱ کامیون ایرانی حامل میلگرد برای یک شرکت گرجی بنام استیل هاوس به مدت ۲۵ روز در گمرک متوقف شده اند که باعث اعتراض رانندگان و صاحبان کالا شده است).


دولت گرجستان روند توسعه ای را در پیش گرفته که یک الزاماتی را برایش ایجاد کرده است. این روند تغییراتی را می طلبد ولی در اجرای تغییر قوانین و مقررات جدید هماهنگ با اتحادیه اروپا، عواملی در چگونگی روند انتقال همگون سازی مقررات دخالت کرده که به ضرر مناسبات تجاری دو کشور است.

بیشتر بخوانید !
هزینه غذا در گرجستان

سید جواد قوام شهیدی ضمن اشاره به آخرین وضعیت حضور ایرانیان در گرجستان در مورد سفر گردشگران ایرانی به گرجستان گفت: تعداد گردشکران ایرانی به گرجستان بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این روند ناشی از تعداد کثیر ممانعت از ورود(ریجکت)غیر قابل انتظاری بود که بدون اعلام قبلی در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان آغاز شد،این مساله میل سفر به گرجستان را با توجه به اینکه بیشترین ریجکت ها متوجه ایرانی ها است را کم کرده است. ممانعت از سفر ایرانیان از نظر ما قابل قبول و مطلوب نیست واین مهمترین عامل کاهش تعداد گردشگران ایرانی به گرجستان است که البته اگر طرفهای گرجی مایل به استفاده از منافع حضورگردشگران ایرانی میباشند باید به طور جدی رویکرد خود را تغییر داده و اقدامات متناسب با سطح و شأن روابط دوکشور را در چارچوب قوانین و مقررات در دستور کار قرار دهند.


سفیر ایران به مشکلات سرمایه های ایرانی در گرجستان نیز اشاره کرد و گفت: «اینکه سرمایه گزاران ایرانی حمایت دولت گرجستان را ندارند باعث ایجاد مشکلات برایشان می شود. در حال حاضر سرمایه گزاران متعددی به سفارت مراجعه می کنند که با مشکل دریافت اقامت مواجه شده اند.


قوام شهیدی ادامه داد: «در نتیجه سیاست های یک سال و نیم اخیردولت گرجستان، شاهد محدودیت حضور و فعالیت ایرانیان در این کشور در زمینه تجارت ،اقامت و گردشگری بوده ایم و با طرف گرجی مذاکراتی داشتیم وانتظار این بود ،قبل از اینکه ریجکت ها انجام شود چگونگی واجرای قوانین جدید اعلام می شد .


وی افزود: این روند، سرمایه بسیاری از ایرانی ها را با مشکل مواجه کرده و پیام خوبی را به افکار عمومی مردم ایران و علاقه مندان به سرمایه گزاری در گرجستان مخابره نکرده و فکر میکنیم وقتی صاحب خانه پذیرا و حافظ سرمایه ایرانی نیست ،ضرورتی ندارد هموطنان ما با ۴۰_۳۰ درصد خسارت همچون گذشته، اقدام به سرمایه گزاری در گرجستان کنند.

بیشتر بخوانید !
مالیات در گرجستان


متاسفانه رویکرد اخیر در گرجستان نشان داده است مسیر حضور اقتصادی ایرانیان رسوب سرمایه های آنان را در رگهای اقتصاد گرجستان به دنبال داشته و همچون جاده یکطرفه بوده و بازنده آن صاحبان سرمایه های گسیل شده به گرجستان است.


سفیر ایران در گرجستان با بیان اینکه فکر میکنیم فرصت خوب حضور ایرانی ها در گرجستان ممکن است از دست برود تاکید نمود: ایران و گرجستان دارای روابط تاریخی خوب و سابقه همکاری های مطلوب در گذشته هستند وفرصتهای بی نظیری نیز برای همکاری در شرایط فعلی وجود دارد که متناسب با این ظرفیتها باید رفتارها را در چارچوب فعالیتهای زیرساختی و مولد شکل داده و از مداخله عوامل مخالف مناسبات فی مابین جلوگیری نموده و از منافع مشترک راهبردی دو کشور صیانت نمود.