بررسی وضعیت فعلی اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

  • تاریخ انتشار : 2018/10/26
  • نظرات : 13دیدگاه

بررسی وضعیت فعلی اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

همراهان عزیز سام جورجیائی، ممکن است از روند اقامت گرجستان که بسیار سخت تر شده اطلاع داشته باشید . روند اخذ اقامت گرجستان بسیار سخت تر از قبل شده و متاسفانه الزام ارائه گواهی عدم سوء پیشینه به انضمام تائید آن توسط وزارت امور خارجه گرجستان بیش از پیش این روند را دچار پیچیدگی کرده است .

آنطور که سفیر محترم ایران در گرجستان اعلام نموده بر اساس گفتگوهائی که وی با افراد بلند پایه دولت گرجستان داشته است به وی اعلام شده که ارائه هرگونه گواهی اقامت نیاز به گواهی عدم سوءپیشینه دارد. این گواهی باید به تائید سفارت ایران در گرجستان برسد و پس از آن در نهایت در مدت زمان مشخص توسط وزارت امور خارجه گرجستان تائید شود .

انتخابات ریاست جمهوری جدید گرجستان و هجوم ایرانیان بعنوان دسته زیادی از افراد مهاجر به سمت گرجستان یکی از دلایل تصویب قوانین جدید بوده البته ناگفته نیز نماند که شهردار تفلیس (کاخا کالادزه) طی سخنانی که بصورت رسمی از تلویزیون گرجستان پخش شده اشاره نموده دسته ای از اتباع خارجی از طریق خرید ملک در گرجستان برای دسته زیادی و چند ده نفر اقامت میگیرند و این اقامت برای این دسته که تعداد آنها زیاد است از طریق خرید ملک خواهد بود و تا سال آینده کارت اقامت گرجستان آنها معتبر خواهد بود .

 

 

اسناد جدید برای اخذ اقامت گرجستان

 

آنچه که در قانون فعلی گرجستان وجود دارد این است که اگر شخصی هرگونه ملک یا خانه ای را در گرجستان خریداری کند به مدت یک سال اقامت گرجستان به وی اعطا خواهد شد، حال اگر وی پس از مدتی ملک را به شخص دیگری بفروشد همچنان کارت اقامت وی معتبر خواهد بود ولی در سال آینده در صورتی که ملک بنام وی نباشد نمیتواند اقامت بگیرد . اما آنچه که شهردار تفلیس گفته بیانگر این موضوع است که هر شخصی که کارت اقامت گرجستان را از طریق خرید ملک در این کشور اخذ کرده به محض فروش ملک و نخریدن ملک جدید، کارت اقامت وی باطل میگردد و متاسفانه همانند قبل نمیتوانند اقامت داشته باشند .

بیشتر بخوانید !
اقامت گرجستان بصورت تضمینی, دروغ زیبا یا واقعیت؟

در سالهای اخیر اتباع کشورهای گوناگون به گرجستان سفر کرده اند و از طریق خرید خانه در گرجستان اقامت گرفته اند اما این در حالی است که سوء استفاده های بسیاری از قوانین فعلی گرجستان موجب شده قوانین جدید و سخت تری برای اعطای اقامت به اتباع کشورهای مختلف تصویب شود که در این میان در حال حاضر و متاسفانه سخت گیرانه ترین قوانین مربوط به اتباع ایرانی می باشد .

 

در گرجستان هر شخصی که به میزان ارزش ۳۵ هزار دلار آمریکا ملکی را خریداری نماید و ارزش کارشناسی آن نیز حداقل ۳۵ هزار دلار آمریکا باشد میتواند درخواست اقامت گرجستان نماید و دولت گرجستان پس از بررسی مدارک وی در صورتی که سند بصورت کامل بنام وی باشد، به وی اقامت گرجستان را اعطا می نماید. مدارک مورد نیاز برای اعطای اقامت برگه سند ملک، پاسپورت خریدار ملک، برگه کارشناسی ملک، گواهی عدم سوء پیشینه بصورت ترجمه رسمی به زبان انگلیسی که دارای تاریخ انقضاء و تاریخ تولد فرد بصورت کامل (روز-ماه-سال) بوده و به تائیده سفارت محترم جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و وزارت امور خارجه گرجستان رسیده باشد . در صورتی که مدارک فوق گامل باشند اقامت گرجستان بصورت یک ساله به شخص بدون هیچ مشکلی اعطا خواهد شد ئ خانواده وی شامل کلیه فرزندان ، والدین و همسر وی میتوانند از طریق گواهی خویشاوندی یا نسبت ، اقامت گرجستان را اخذ کنند .

 

در حال حاضر شرکت های زیادی که دلال امورات خرید ملک در گرجستان هستند با دریافت هزینه های گزاف و عدم بیان حقیقت در مورد مدارک مورد نیاز قصد روند را بسیار پیچیده بیان میکنند و به متقاضیان می گویند که روند اخذ اقامت بسیار پیچیده تر شده و امکان اخذ اقامت وجود ندارد و وکلای گرجی پرونده را مورد ارزیابی قرار دهند و هزینه های گزافی بابت آن دریافت می کنند. این در حالیست که کلیه مراحل فوق برای خریدار ملک (تائیده سفارت ایران در گرجستان و تائیده وزارت امور خارجه گرجستان برای گواهی عدم سوء پیشینه) توسط کارشناسان سام جورجیا به رایگان انجام می شود.

بیشتر بخوانید !
راهنمای جامع انتخاب تور گرجستان

 

 

قوانین جدید در گرجستان همچنان معلق

 

 

قوانین جدید همچنان معلق

اشاره های زیادی به صحبت های دولت گرجستان در خصوص قوانین جدید خرید ملک و سرمایه گذاری در گرجستان شده است اما همچنان این صحبت ها حتی تبدیل به قانون نشده اند . صحبت هائی که مربوط به قوانین جدید خرید ملک با ارزش حداقل ۱۰۰ هزار دلار برای اقامت بوده در حال حاضر همچنان تصویب نشده و خبری نیز از قوانین سرمایه گذاری با حداقل مبلغ ۳۰۰ هزار دلار در گرجستان نیست.

رسانه های گرجستان بعد از انتشار خبرهای گوناگون در خصوص اینکه قوانین اقامتی و سرمایه گذاری برای اتباع خارجی تغییر خواهد کرد دیگر صحبتی از این قوانین به میان نیاورده اند اما گمانه ها به این سمت است که از اول ژانویه ۲۰۱۹ این قوانین تصویب و اجرائی خواهند شد، لذا اگر قصدی برای سرمایه گذاری در گرجستان دارید، وضعیت فعلی، بهترین موقعیت است .

همچنین در حال حاضر میتوانید با خرید ملک در گرجستان (و یا تعدادی ملک) به ارزش حداقل ۳۰۰ هزار لاری در گرجستان اقامت دائم گرجستان را اخذ نمائید .

 

نتیجه

وضعیت سیاسی و اقتصادی گرجستان رو به رشد است . در سالهای پیش نیز اتفاقات مشابهی افتاده و وضعیت مهاجرت و زندگی در گرجستان در برخی مواقع برای اتباع خارجی سخت تر شده اما به دلیل اینکه دولت گرجستان جوان بوده و نیاز به کسب دیگر تجربه ها دارند به زودی متوجه می شوند که سرمایه گذاری اتباع ایرانی بسیار تاثیر گذار بوده و ایرانیان سرمایه گذاری های بسیار مثبتی را برای پیشرفت گرجستان در زمینه های مختلفی اجرا نموده اند ، پس به شما همراهان گرامی توصیه میکنیم کمی صبر و حوصله داشته باشید زیرا ما برنامه های جدیدی را برای شما هموطنان عزیز در گرجستان داریم که بزودی اطلاع رسانی میکنیم !

بیشتر بخوانید !
واردات به گرجستان بدون مالیات