تثبیت لاری واحد پول گرجستان

تثبیت لاری واحد پول گرجستان : لاری واحد پول گرجستان پس از فراز و نشیب های بسیار و سقوط های متوالی در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای رایج جهان چند هفته ای است که در مقابل دلار آمریکا روند تثبیت شده ای را تجربه می کند.

لاری واحد پول گرجستان

لاری واحد پول گرجستان

از مهمترین دلایل کاهش ارزش لاری در مقابل دلار آمریکا می توان به سیاست های دولت گرجستان در مورد صدور ویزا برای اتباع خارجی اشاره کرد که با توجه به امضای قرارداد همگرایی اروپا و گرجستان سبب سخت شدن صدور ویزا برای گردشگران آسیایی و آفریقایی شد و در اثر کاهش قابل توجه ورود گردشگر به گرجستان و همچنین کاهش میزان سرمایه گذاری خارجی ، لاری واحد پول گرجستان نزول کرد و نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد از ارزش خودش را از دست داد. در حال حاضر هر یک دلار آمریکا در هفته های اخیر بین ۲٫۲۰ تا ۲٫۳۰ لاری نوسان دارد و معامله می شود که دامنه نوسانات چند هفته اخیر نسبت به ماه های گذشته کمتر شده است.

هر چند بازگشت ارزش لاری به سال قبل در مقابل دلار آمریکا تقریبا محال به نظر می رسد ولی ممکن است طی ماه های آینده با توجه به صدور ویزای گرجستان با شرایط راحت تر از قبل برای آسیایی ها و آفریقایی ها کمی تقویت شود. امیدواریم دولت گرجستان با اتخاذ سیاست های معقولانه از ایجاد بحران مالی در این کشور کوچک حوضه قفقاز جلوگیری کرده و متوجه باشد که گرجستان اکثر درآمدهای خودش را از طریق جذب گردشگر و پرداخت مالیات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تامین می کند و فاقد منابغ غنی نفت ، گاز و انرژی است.

بیشتر بخوانید !
تمدید اقامت گرجستان