تفلیس

تفلیس، پایتخت و بزرگترین شهر کشور گرجستان می باشد که حدود ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد که ۶۶٫۱ درصد آنها گرجی ، ۱۰ درصد ارمنی ، ۲٫۷ درصد روس ، ۲٫۴ درصد کرد ، ۱٫۸ درصد یونانی ، ۱٫۴ درصد آذربایجانی و ۱٫۳ درصد اوکراینی هستند.

در زبان گرجی و انگلیسی به تفلیس ، تبیلیسی ( گرجی : თბილისი – انگلیسی : Tbilisi ) گفته می شود. تبیلیسی از کلمه گرجی ” تبیلی ” به معنای گرم گرفته شده است و دلیل آن نیز وجود چشمه های آب گرم فراوان در این شهر بوده است.

میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی تفلیس

مساحت تفلیس حدود ۷۲۶ کیلومتر مربع ( ۲۸۰ مایل مربع ) می باشد. بلند ترین نقطه این شهر از سطح دریا ۲۵۳۰ متر و کوتاه ترین نقطه آن ۱۲۵۰ متر است.

تفلیس در دو طرف رود متکواری ( رود کورا ) قرار دارد و موقعیت مکانی آن نیز در جنوب شرق اروپا است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیت شرق و غرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پل صلح در تفلیس

پل صلح در تفلیس

تفلیس در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز بزرگ و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد و با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکاگو هم عرض است.

آ ب و هوا

هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستانها در دره‌ های اطراف می‌ وزد همیشه پاکیزه‌ و خنک است. متوسط درجه حرارت آن در طول سال ۱۳٫۲ درجه سانتی گراد است. در گرم ترین ماه تابستان درجه حرارت به حدود ۳۶ درجه سانتی گراد و در سردترین ماه زمستان ممکن است تا ۷- برسد. از آذر تا اسفندماه (بین ۳۰ تا ۳۵ روز ) دمای هوا به زیر صفر می‌ رسد. متوسط سالانه بارندگی حدود ۸۰۰ میلیمتر است که ۳۴ درصد آن در ماه های گرم سال می‌ بارد. حدود ۲۵ روز از فصل تابستان آن بسیار گرم است و دمای هوا ممکن است تا ۳۸ درجه سانتی گراد هم بالا رود.

خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی تفلیس

تفلیس در روایت شیعیان و مسیحیان :

امام صادق (ع) در مدح تفلیس فرمود : «ان اللهَ اختارَ من جمیعِ البلادِ کوفَهَ وَ قُم و تفلیسَ» خداوند از میان همه شهرها کوفه، قم و تفلیس را برگزید. که این روایت اهمیت این شهر را نزد خداوند مشخص می کند.

بیشتر بخوانید !
بررسی مشکلات ایرانیان در مصاحبه سفیر ایران در گرجستان با شبکه TV Pirveli

تفلیس بدلیل دارابودن طبیعت بکر و هوای بسیار پاکیزه و بارندگی های مناسب در اغلب فصول سال، شاید با توجه به روایت بالا از جمله شهرهایی است که خداوند به آن علاقه دارد. هر چند در کتاب مقدس مسیحیان نیز به این نکته اشاره شده، که در آن آمده است : ” تفلیس شهر خداست ” ، هر چند در جای دیگری از کتاب مقدس مسیحیان هم ذکر شده است که در آخر الزمان ، این شهر در اثر سیلی بسیار ویرانگر نابود خواهد شد.