توافقنامه تجارت آزاد میان گرجستان و چین از سال ۲۰۱۸

توافقنامه تجارت آزاد میان گرجستان و چین از سال ۲۰۱۸

قرارداد تجارت آزاد میان کشورهای گرجستان و چین از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۸  به اجرا در آمده و این گرجستان اولین کشور در منطقه است که چنین معاهده ای را با کشور چین امضا کرده است .

از تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۱۸، شراب گرجستان، آب معدنی، عسل، چای، میوه، سبزیجات و محصولات کشاورزی گرجستان به چین و بازار مصرف ۱٫۴ بیلیونی آن صادر خواهد شد که تعرفه گمرکی آن صفر است .

گرجستان و چین در خصوص عقد قراردادی برای تجارت آزاد در سال ۲۰۱۵ صحبت هائی را داشته اند این در حالیست قرارداد تجارت آزاد در سال ۲۰۱۶ امضا شده و قرارداد نهائی آن در ماه می ۲۰۱۷ امضا شده است .

 

قرارداد تجارت آزاد گرجستان و چین

 

در سالهای اخیر، گرجستان روابط قوی با چین از طریق تجارت دوجانبه و همکاری اقتصادی داشته است .

سال گذشته، تعداد ۷ میلیون و پانصد و هشتاد و پنج هزار و چهارصد و هفت بطری شراب گرجی به چین صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته است.

شراب گرجستان یکی از بیشترین محصولاتی است که از گرجستان به چین صادر می شود و سومین وارد کننده بزرگ محصولات شراب گرجستان چین است .

 

 

تجارت آزاد چین و گرجستان

 

 

چین از بزرگترین شرکای تجاری گرجستان است بطوری که این کشور در ماه های ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۷، بین ۱۰ شرکای برتر تجاری گرجستان بوده است که میزان ۶۶٫۵ درصد کل تجارت گرجستان را تشکیل داده است . کشورهای ترکیه با ۱٫۴۱ بیلیون دلار، روسیه با ۱٫۰۵ بیلیون دلار و چین با ۸۳۴٫۳ هزار دلار سه شریک تجاری گرجستان بوده اند .

بیشتر بخوانید !
سرمایه گذاری در گرجستان در صنعت مواد غذایی و احداث سوپر مارکت

 

 

تجارت آزاد چین و گرجستان

 

وابسته به قرارداد تجارت آزاد میان گرجستان و چین، می بایست در گسترش مناطق تجاری خلاقانه و تکنولوژی های صنعتی همکاری داشته باشند. این قراردادها می بایست طبق قوانین معاهده های موجود در جاده ابریشم تفلیس در نوامبر ۲۰۱۷ مطرح شوند.

حائز ذکر است که همکاری های چین علاوه بر قرارداد Silk road در One belt, One road نیز تقویت خواهند شد که استراتژی مناسبی برای گسترش تجارت با چین می باشد .

در قرارداد One belt, one road کمپانی چینی CEFC میزان ۷۵ درصد از منطقه آزاد پوتی را خریداری نمود. منطقه آزاد پوتی بصورت استراتژیک در کنار بندر پوتی و دریای سیاه واقع شده و در واقع بزرگترین بندر دریایی گرجستان است و این موضوع مزایای لجستیکی و تامین زنجیره را برای کمپانی هائی که بدنبال محیط تجاری همراه با مالیات مناسب هستند فراهم می نماید .

همچنین کمپانی چینی ZPMC، سرمایه ۵۰ میلیون دلاری را برای ساخت و گسترش بندر دریائی آنکالیا فراهم آورده و سرمایه های بیشتری را از سمت موسسات مالی چین جذب کرده اند .

همچنین این کمپانی چینی، بندر دریائی آنکالیا را با برخی محصولات خود نظیر ماشین آلات بزرگ کانتینری و ماشین آلات حمل و نقل تجهیز نموده است .