جاذبه های گردشگری گرجستان

تفلیس پایتخت کشور گرجستان مهمترین، پر جمعیت ترین و بزرگترین شهر این کشور می باشد.

در گذشته نام رسمی شهر تیفلیس Tiflis بوده و در مکاتبات اداری به این نام خوانده می شده اما از سال ۱۹۳۶ نام رسمی این شهر به همان نام محل آن در زبان گرجی یعنی تبیلیسی Tbilisi تغییر پیدا کرد.

تبیلیسی از واژه کهن تپیلی Tpili به معنای گرم، گرفته شده که ظاهراً به چشمه های آب گرم این شهر اشاره دارد. بنابراین می توان تفلیس را شهر چشمه های آبگرم بنامیم.

موقعیت جغرافیایی شهر به گونه ای بوده که در سالهای مختلف زیر سیطره امپراطوری های گوناگونی قرار گرفته است و از این رو هم از تمدن های غربی و هم از تمدن های شرقی مایه گرفته است و این تنوع به خوبی در فرهنگ و معماری شهر خود را نمایان می سازد.

امروزه شهر تفلیس یادآور انقلاب رز می باشد. تحولی که بدون خونریزی منجر به سرنگونی حکومت ادوارد شوارنادزه شد. ادوارد شواردنادزه توانست بعد از این تحول در خانه خود در این شهر با امنیت کامل به زندگی ادامه بدهد.

 

 

جاذبه های گردشگری تفلیس

 

میدان آزادی و خیابان روستاولی

 


میدان آزادی پیشتر میدان لنین نام داشت و پس از انقلاب رز آزادی نامگذاری شد.

در مجاورت کناره شرقی میدان آزادی فضای باز کوچک با یک فواره موجود است.

خیابان روستاولی از میدان آزادی آغاز شده و یکی از خیابان های دیدنی تفلیس می باشد. بناهای این خیابان به سبک روسی و اروپای شرقی بوده و تئاتر، پارلمان پیشین گرجستان، سالن اپرا، نیز از بناهای باشکوهی هستند که در این خیابان واقع شده اند.

بیشتر بخوانید !
بررسی وضعیت فعلی اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

 

آتشکده تفلیس


آتشکده تفلیس در خیابان گومی gomi و در یکی از محله های قدیمی تفلیس بنام کلدیس اوبانی kldisubani قرار دارد. این بنا در زبان محلی آتشگا atashga و گاه آتشگاده atashga-the نامیده می شود. قدمت این آتشکده مربوط به دوران ساسانیان می باشد.

 

 

دریاچه لیسی (Lisi Lake)


دریاچه لیسی در شمال غربی شهر تفلیس قرار گرفته است و حدود ۱۶ کیلومتر مربع مساحت آن می باشد و حداکثر عمق آن ۴ متر است.

آب دریاچه از باران، برف و آبهای زیر زمینی تامین می‌شود و در بهار حداکثر مقدار و پاییز حداقل مقدار آب را دارا است.

آب این دریاچه تا حدودی شور می باشد اما امروزه از این دریاچه جهت پرورش ماهی و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس گرجستان بازدید می شود.

 

پل صلح

در سال ۲۰۱۰ شورای شهر تفلیس گرجستان برای متصل ساختن بخش های قدیمی و جدید تفلیس سفارش ساخت یک پل را به طراح برجسته ایتالیایی دادند.

این رودخانه بر روی کورا قرار گرفته که بر روی سقف پل ۱۵۰ متری، ۱۲۰۸ بسته نورانی با طرح‌های مختلف از ۶۰۴۰ لامپ LED نصب گردیده که در شب منظره‌ای بدیع خلق می‌کنند و نورپرداز فرانسوی پروژه آن را در ستایش زندگی و صلح نام نهاده است.

 

دریاچه لاک پشت


دریاچه لاک پشت تفلیس منطقه بسیار جذاب و زیبائی می باشد که در منطقه واکه تفلیس واقع شده.

نام کنونی این دریاچه کوستبا (kustba) است که البته کوستبا به زبان گرجی یعنی لاک پشت و دلیل این نامگذاری وجود لاک پشت های زیاد در اطراف این دریاچه است.

بیشتر بخوانید !
نحوه پرداخت قبوض آب، برق و گاز در گرجستان

این دریاچه کوچک در دامنه شمالی کوه مقدس واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا نیز۸۶٫۷ متر بوده و توسط آب نهر وارازی تغذیه می شود.

حداکثر عمق آن نیز به ۲٫۶ متر میرسد.

این منطقه در فصل تابستان محل مناسبی جهت پیاده روی و تمدد اعصاب و استفاده از هوای پاک و با طراوت آن می باشد.
دور تا دور این دریاچه جهت انجام پیاده روی و ورزش آسفالت شده .

همه روزه بخصوص در روزهای تعطیل انبوهی از مردم تفلیس جهت تفریح و ورزش به این دریاچه می آیند، فستیوال ها و کنسرت های مختلفی نیز در اطراف این دریاچه برگزار می شود.

در اطراف این دریاچه رستوران و کافی شاپ های زیبا با چشم اندازی شگفت انگیز دیده می شود.

پیشنهاد می شود در صورت سفر به گرجستان و تفلیس بازدید از این منطقه زیبا را در اولویت های خود قرار دهید.

مسجد دو محراب


مسجد دو محراب یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس است که روایت هایی برای محراب های این مسجد هست.

یکی اینکه که محراب ها یکی برای شیعیان و دیگری برای سنی ها.

شیعه و سنی در کنار هم میتوانند در این مسجد نماز بخوانند. این مسجد به خوبی بیانگر این عقیده از جامعه گرجستان است که اقوام گوناگون با عقاید و ادیان گوناگون با آرامش در کنار هم زندگی میکنند.

در سال ۱۹۵۸ میلادی و در زمان کمونیسم برای احداث پل متخی بر روی رود کورا مسجد شیعیان تفلیس را که به دستور سلطان صفوی ساخته شده بود، تخریب کردند.

پس از تخریب مسجد، شیعیان با مراجعه به مفتی سنی ها از او خواستند که تدبیری بیندیشد.

بیشتر بخوانید !
مجله گویای دبی اینک در تفلیس

با موافقت سنی ها این مسجد را با پرده دو قسمت کردند و قسمتی در اختیار شیعیان قرار گرفت و در آن قسمت محراب جدید احداث شد. اکنون این مسجد تنها مسجد دو محرابی در جهان اسلام است.