سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

جریانهای بزرگ سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) عامل اصلی رشد سریع اقتصادی در گرجستان از سال ۲۰۰۳ بوده است.

سرمایه گذاری جذاب و لیبرال و رویکرد برابر با سرمایه گذاران داخلی و خارجی، محیط کشور را جذاب تر را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی می کند.

توسعه اقتصادی پایدار، سیاست اقتصادی اقتصادی لیبرال و بازار آزاد,تنها ۶ تعداد مالیات و کاهش نرخ مالیات، کاهش تعداد مجوزها و پروانه ها،پروسه های اداری ساده، سازمانهای تجاری امتیاز دهنده با کشورهای خارجی، موقعیت جغرافیایی مطلوب، حمل و نقل پیشرفته، یکپارچه و چندبعدی بودن زیرساخت ها، نیروی کار تحصیل کرده، نیروی کار ماهر و رقابتی زمینه ای جامع برای کسب و کار موفق در گرجستان فراهم می کند.

 

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

 

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱،میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان مبلغ ۸ ۵۱۱٫۵ میلیون دلار بود. بالاترین میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۰۷ به میزان ۲،۰۱۵٫۰ میلیون دلار بود که رشد سالیانه ۶۹٫۳٪ بود. نرخ بالای سرمایه گذاری تا سال ۲۰۰۸ حفظ شد. در سال ۲۰۰۹، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی کاهش یافت. دلایل اصلی کاهش جنگ روسیه و گرجستان بود و همچنان تأثیرات بحران مالی جهانی بود.
در سالهای ۲۰۰۹-۲۰۱۱ بزرگترین سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش صنعت (۳۱٫۲) به ۷۶۵ میلیارد دلار رسید، بخش املاک و مستغلات (۱۵٫۸ درصد) به ۳۸۹ میلیارد دلار رسید.

 

جدول زیر، سهام سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به عنوان درصد از تولید ناخالص داخلی در کشورهای انتخاب شده در ایالت سابق شوروی نشان می دهد. برای اغراض آماری، سرمایه گذاری مستقیم خارجی به عنوان یک شرکت خارجی دارای ۱۰٪ و یا بیشتر از سهام عادی یک شرکت مجاز یا معادل آن برای یک شرکت غیرمجاز تعریف شده است.

 

 

 

 

 

مقدار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور گرجستان به صورت سالیانه

 

تجارت در گرجستان

از سال ۲۰۱۴، گرجستان بخشی از منطقه تجارت آزاد اتحادیه اروپا است، اتحادیه اروپا همچنان بزرگترین شریک تجاری این کشور است که بیش از یک چهارم کل گردش مالی تجارت گرجستان را تشکیل می دهد. پس از پیمان تجارت اتحادیه اروپا،سال ۲۰۱۵ با افزایش بیشتر در تجارت دوجانبه معروف شد، در حالی که تجارت با کشورهای مستقل مشترک المنافع ۲۲٪ کاهش یافت.
از سال ۲۰۱۵، به ترتیب عمده صادرات اصلی گرجستان عبارت بودند از: سنگ معدن و کنسانتره های مس، فرولیس، فندق، داروها، کودهای نیتروژن، شراب، نفت خام، آب معدنی و اتانول بود.
در سال ۲۰۱۵، واردات عمده گرجستان به ترتیب عبارت بودند از: محصولات نفتی، وسایل نقلیه، هیدروکربن ها، سنگ معدن و کنسانتره مس، تلفن های همراه و سایر تلفن های بی سیم، گندم، سیگار، لوله های آهن و لوله، سازه ها و قطعات ساختمانی آهن.

بیشتر بخوانید !
بهترین موقعیت برای خرید خانه در گرجستان

 

انتقالات بین المللی پول

با توجه به آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی گرجستان، پولی که از سال ۲۰۱۱ به خارج از کشور به گرجستان منتقل شد، به بالاترین میزان خود یعنی ۱٫۲۶ میلیارد دلار رسید که از ۲۰۱۰ به میزان ۲۰٫۵ درصد افزایش یافته است. انتقال پول از روسیه، که بزرگترین منبع انتقال پول برای گرجستان برای سال های زیادی بوده است، در سال ۲۰۱۱ به ۶۵۵٫۲ میلیون دلار رسید.
در میان بزرگترین منابع دریافتی برای گرجستان: یونان با ۱۴۴٫۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱، پس از ایتالیا – ۱۰۹٫۱ میلیون دلار؛ ایالات متحده – ۷۵٫۵ میلیون دلار؛ اوکراین – ۵۲٫۴ میلیون دلار؛ اسپانیا – ۳۰٫۹ میلیون دلار؛ ترکیه – ۲۷٫۶ میلیون دلار؛ قزاقستان – ۲۶٫۱ میلیون دلار؛ بریتانیا – ۱۴٫۶ میلیون دلار؛ اسرائیل – ۱۴٫۳ میلیون دلار؛ هند – ۱۳٫۲ میلیون دلار و آلمان – ۱۲٫۹ میلیون دلار.

 

اصلاحات سازمانی

تحت حکومت ساكاشویلی، گرجستان تعدادی از اصلاحات بنیادین عمیق را جهت مدرنیزه كردن اقتصاد و بهبود شرایط اقتصادی انجام داد. کاخا بندوکیدزه (۱۹۵۶-۲۰۱۴) یکی از قابل توجه ترین اعضای تیم در طول حکمرانی خود بود که باعث هماهنگی وزارت اصلاحات اقتصادی در گرجستان شد. اصلاحات نهادی اجرا شده یک بخش عمومی موثر، حرفه ای و شفاف ایجاد کرد و انگیزه ای برای حمایت از اصول دموکراسی بوجود اورد. با توجه به سیاست رفع محدودیت اقتصادی، تعدادی از حوزه های تنظیم شده توسط دولت به شدت کاهش یافت، و همچنین پروسه های مقرر ساده تر شد.

گرجستان در مبارزه با فساد موفق شد، این یکی از موانع اصلی توسعه بود. موفقیت گرجستان توسط آژانس های رتبه بندی مختلف به رسمیت شناخته شده است. براساس گزارش ترانزپارنسی اینترناشیونال، گرجستان از نظر مبارزه با فساد، کشور برتر در منطقه پس از شوروی است.

بیشتر بخوانید !
خودروهای هیبریدی و الکتریکی، هدایای دولت ژاپن و کمپانی میتسوبیشی به گرجستان

براساس شاخص جلوگیری از فساد منتشر شده توسط ترانزپارنسی اینترناشیونال، گرجستان رتبه ۵۰ را در سال ۲۰۱۴ (از ۱۱۳ در سال ۲۰۰۴) گرفت. “بارومتر جهانی فساد ۲۰۱۰” گرجستان اولین بار در میان کشورهای جهان در دوره کاهش فساد قرار گرفت. طبق گزارش شرکت بین المللی امور مالی,طی یک بررسی و با گرفتن اطلاعات درباره وضعیت کسب و کار در سال ۲۰۱۲ دید که تنها ۱۱٫۱۱٪ از بررسی (۱ پاسخ دهنده از ۹۲۰) فساد را به عنوان یک مشکل در روابط با سازمان هایعمومی عنوان کرد.

گرجستان دارای بیشترین قواعد مالیاتی لیبرال در اروپا است. تعداد مالیات از ۲۱ به ۶ کاهش یافت،همچنین نرخ مالیات نیز کاهش یافت. علاوه بر این، اصلاحات پروسه ای و نهادی پیاده سازی شده – سیستم ساده تراختلافات مالیاتی ایجاد شد، سیستم اداری مالیاتی ساده تر شد و اکثر مالیات ها در حال حاضر به صورت آنلاین پرداخت می شود.

با توجه به اصلاحات گمرکی، روش های گمرکی به طرز چشمگیری ساده تر شد. تعرفه های گمرکی اصلاح شده به طور قابل توجهی ساده تر و به شدت هزینه های مرتبط با تجارت خارجی کاهش یافته. تعداد تعرفه های واردات تقریبا در حدود ۹۰ درصد برای محصولات لغو شده و فقط ۳ نرخ تعرفه به جای ۱۶ نرخ تعرفه وجود دارد. در حال حاضر ۸۶ درصد از طرحهای تعرفه بدون هزینه هستند که در مقایسه با سال ۲۰۰۵ فقط ۲۶ درصد از تعرفه ها بدون هزینه بودند. مناطق گمرکی مدرن تأسیس شده و روش های ترخیص گمرکی می تواند فقط ۱۵ دقیقه زمان ببرد.

نوسازی سیستم مجوزها وپروانه ها موجب کاهش تعداد مجوزها و پروانه ها و ساده سازی پروسه های اداری آن شد.
خصوصی سازی اموال دولتی – که شروع آن از سال ۲۰۰۴ شروع شد، تدارک سیاست خصوصی سازی شفاف یکی از اصلاحات مهم دولت گرجستان بود که باعث انحلالپردازی ملک باقی مانده دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی، افزایش و توسعه بخش خصوصی و استفاده موثر از منابع کشور شد.

قانون کار لیبرال، روابط بین کارفرمایان و کارکنان را ساده کرده است. در نتیجه اصلاحات، بنیاد “میراث” و سایر مراکز تحلیلی، قانون کار گرجستان را به عنوان یکی از برترین قوانین کار لیبرال جهان شناختند، زیرا به طور قابل توجهی باعث کاهش هزینه های استخدام و اخراج شدند.

بیشتر بخوانید !
سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی گرجستان

گرجستان ساده ترین روش برای ثبت کسب و کار، املاک و مستغلات، برای گرفتن مدارک مختلف از طریق فروشگاه های “One-Stop-Shops” ارائه می دهد که بیشتر این کارها را میتوان به صورت انلاین انجام داد. گزارش اداره فعالیت بازرگانی ۲۰۱۲ (WB) گرجستان را در مرتبه شانزدهم از نظر شاخص سهولت انجام کسب و کار (از ۱۱۲ در سال ۲۰۰۶) نامگذاری کرده است که در ۵ سال گذشته گرجستان به عنوان اصلاح کننده اصلی در میان ۱۷۴ کشور نامگذاری شده است.گرجستان در زمینه های دیگر دارای رتبه بندی ممتازی است، مثل ثبت نام اموال – اولین مقام؛ اجازه کار ساخت مجدد ساخت و ساز – رتبه چهارم، شروع کسب و کار – جایگاه هفتم؛ گرفتن اعتبار – جایگاه هشتم

مقررات صدور مجوز در گرجستان

با توجه به اصلاحات اجرا شده برای سیستم مجوزها و پروانه ها، تعداد مجوزها و پروانه ها به میزان ۹۰٪ کاهش یافت. در حال حاضر مجوزها و پروانه ها فقط در تولید کالاها و خدمات بسیار خطرناک مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین استفاده از منابع طبیعی و فعالیت های خاص.
پروسه های صدور مجوز ها و پروانه ها به طور قابل توجهی ساده تر شده اند، اصول “One-Stop-Shops” و “سکوت موافقت است” ارائه شده است که به این معنی است که اگر شخصی با رد صلاحیت در مورد صدور مجوز در چارچوب محدود اطلاع داده نشود، مجوز صادر شده از طرف مربوطه محسوب می شود.

روش های دریافت مجوز ساخت و ساز به طرز قابل توجهی ساده تر شده و فقط نیازمند ۳ پروسه است.زمان دریافت مجوز ساخت و ساز خیلی کوتاه تر شد است.
طبق گفته Doing Business 2012) )، گرجستان بهترین ایفاکننده نقش در منطقه اروپای شرقی و آسیای مرکزی (ECA) است و در رتبه چهارم جهان قرار دارد.او تعداد روش ها و روزها، هزینه (٪ درآمد سرانه) بسیار پایین تر از کشورهای منطقه ECA)) و کشورهای عضو (OECD) دارد.

در سال ۲۰۰۵، با ارائه قوانین جدید, قانون صدور مجوزها و پروانه ها تغییر کرد. روند تصویب ساختمان انبار در گرجستان در حال حاضر کارآمدتر از همه کشورهای اتحادیه اروپا، به جز دانمارک است.

روند تصویب برای ساخت یک انبار در گرجستان در حال حاضر کارآمد تر از همه کشورهای اتحادیه اروپا بجز دانمارک است.