صادرات و واردات به گرجستان

  • تاریخ انتشار : 2016/04/18
  • نظرات : 65دیدگاه
Import-Export

صادرات و واردات به گرجستان

صادرات و واردات به گرجستان

صادرات و واردات به گرجستان : باتوجه به علاقمندی بازرگانان ایرانی در مورد صادرات و واردات به گرجستان، تصمیم گرفتیم در این زمینه مقاله ای منتشر کنیم.

با توجه به اینکه صادرات و واردات به گرجستان برای بازرگانان و تجار ایرانی در زمان تحریم ها دارای مشکلات فراوانی بود از جمله : نبود حساب ال سی و عدم انتقال پول از گرجستان به ایران، ولی در حال حاضر و با توافق هسته ای ایران با جامعه جهانی ، بستر مناسبی در جهت صادرات و واردات به گرجستان وجود دارد.

کالاهای صادراتی ایران به گرجستان

کالاهای صادراتی ایران به گرجستان : کل حجم مبادلات تجاری بین ایران و گرجستان در سال ، در حدود ۱۵۰ میلیون دلار آمریکا برآورد می شود که رقمی ناچیز بوده و از این آمار مشخص است که ایران جزو شرکای تجاری گرجستان محسوب نمی شود که مهمترین علت آن عدم وچود تشکلی قدرتمند و سازمان یافته مانند اتاق بازرگانی ایران و گرجستان و در نتیجه عدم آشنایی بازرگانان ایرانی با کالاهای گرجی و شرایط واردات و صادرات و همچنین عدم آشنایی گرجی ها با محصولات ایرانی است.

هرچند در حال حاضر اتاق بازرگانی ایران و گرجستان وجود دارد ولی فعالیت چندانی در جهت افزایش مبادلات تجاری بین ایران و گرجستان ندارند و چند ماه پیش هم در اثر برخی درگیری های داخلی در اتاق بازرگانی ایران و گرجستان بین روسای آن، دیگر خبری از آن تشکل قوی به چشم نمی خورد.

اتاق بازرگانی بایستی تشکلی باشد که از هرگونه معامله تجاری با اعضای آن اجتناب کند ولی متاسفانه شاهد آن هستیم که خود اتاق بازرگانی برای تجار و بازرگانان ایرانی کارهای حقوقی مانند ثبت شرکت و اخذ اقامت گرجستان انجام می دهد که در تخصص آنها نیست.

بیشتر بخوانید !
بهترین تجارت در گرجستان - بهترین سرمایه گذاری در گرجستان

اغلب کالاهای صادراتی ایران به گرجستان شامل : قیر – مازوت – کک و انواع مشتقات نفتی و پتروشیمی – مصالح ساختمانی – محصولات کشاورزی شامل : انواع صیفی جات ، سیر ، پیاز ، سیب زمینی و انواع سبزی ها – انواع لوازم خانگی و …. بوده است، در صورتی که پتانسیل های کشور ایران جهت صادرات به گرجستان خیلی بالاتر از این مقدار است.

Import-Export1

صادرات و واردات به گرجستان

قانون همگرایی گرجستان با اتحادیه اروپا

با توجه به تصویب قانون همگرایی گرجستان با اتحادیه اروپا و برداشته شدن تعرفه گمرکی اجناس تولید شده در گرجستان جهت صادرات به اروپا، بستر مناسبی برای تجار و بازرگانان ایرانی مهیا شده است که اجناس خودشان را به گرجستان وارد کنند، سپس با بسته بندی در گرجستان و صادرات آن تحت پوشش اجناس تولید شده در گرجستان ضمن اینکه بدون تعرفی گمرکی و با قیمت مناسب تری قادر خواهند بود اجناس خودشان را به اروپا و آمریکا صادر کنند، از سایه ترس تجار اروپایی و آمریکایی جهت معامله با ایرانی ها بدلیل وضع قوانین تنبیهی اقتصادی از سوی آمریکا، مصون می مانند.

گرجستان سرزمین فرصت ها محسوب می شود و با توجه به لغو ویزای گرجستان برای اتباع ایرانی اکنون فرصت بسیار مناسب است تا با کمی برنامه ریزی بتوانید جهت واردات و صادرات به گرجستان اقدام کنید، هر چند که معتقدیم که فقط نبایستی واردات و صادرات به گرجستان مدنظر باشد، زیرا بازار گرجستان یک بازار کوچک پنج میلیون نفری می باشد که سریع اشباع می شود ولی می توان با برنامه ریزی دقیق تر جهت صادرات پسته، فرش ، زعفران و انواع اجناس با کیفیت ایرانی به اروپا از طریق گرجستان اقدام نمود.

بیشتر بخوانید !
میزان درآمد در گرجستان

کالاهای وارداتی ایران از گرجستان

کالاهای وارداتی ایران از گرجستان : کالاهای وارداتی ایران از گرجستان در سال، در حدود چهل میلیون دلار برآورد شده است که شامل انواع : محصولات چوب از جمله چوب راش گرجستان – فرومنگنز – گردو تازه و خشک شده – تراکتور – ماشین آلات تراش فلزات – ضایعات آهن – تیرآهن جهت ساخت و ساز و …. بوده است که باز هم معتقدیم پتانسیل های صادرات گرجستان به ایران بیشتر از این مقدار است ولی به دلیل بی توجهی بخش اقتصادی هر دو کشور ، شرایط مساعدی که در واردات و صادرات به گرجستان وجود دارد، مورد توجه قرار نگرفته است و هیات های اقتصادی ایران و گرجستان شناخت چندانی به سرمایه گذاری در گرجستان در این بخش ندارند.

شرکت سام جورجیا با سالها تجربه در امور بازرگانی ، آماده همکاری با تجار و سرمایه گذاران در امور واردات و صادرات به گرجستان است.