بررسی عوامل عدم موفقیت بازرگانان ایرانی در گرجستان

Georgia-Iran

بررسی عوامل عدم موفقیت بازرگانان ایرانی در گرجستان

بررسی عوامل عدم موفقیت بازرگانان ایرانی در گرجستان

بررسی عوامل عدم موفقیت بازرگانان ایرانی در گرجستان : در این مقاله تخصصی قصد داریم تا عدم موفقیت بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی را بررسی و عنوان کنیم، تا باعث پیشگیری و عدم تکرار توسط تجار و کارآفرینانی شود که قصد سرمایه گذاری در گرجستان را دارند.

مهمترین عوامل عدم موفقیت تجار و بازرگانان ایرانی در گرجستان در چند سال گذشته با توجه به تحلیل های شرکت سام جورجیا :

۱ – تنها ثبت شرکت در گرجستان و اخذ اقامت گرجستان مهم نیست، و شما می توانید با دانستن کمی زبان انگلیسی به راحتی این کارها را انجام دهید و نیازی به کسی ندارید، و داشتن یک مشاور اقتصادی قوی که کلیات و جزییات یک تجارت در گرجستان را بداند و بتواند یک پروپوزال تجاری مبتنی بر علم و عمل ارائه کند از اولویت های امکان سنجی یک بیزنس در گرجستان است و بدانید و آگاه باشید که کشور گرجستان جایی نیست که شما بتوانید بدون داشتن یک مشاور اقتصادی قدرتمند و با سابقه پیروز شوید.

ولی متاسفانه در گرجستان شاهد بوجود آمدن شغلی کاذب بنام ثبت شرکت و اخذ اقامت گرجستان توسط عده بیشماری از ایرانیان مقیم گرجستان هستیم بطوری که برای مثال شخصی که دارای رستوران ایرانی در تفلیس است و یا مغازه سوپرمارکت و یا شرکت بازرگانی صادرات و واردات به گرجستان و … دارد شغل کاذب و دومی نیز بنام ثبت شرکت و اخذ اقامت گرجستان را انجام می دهد و این شخص اطلاعات قوی و کاملی راجع به وضعیت سرمایه گذاری در گرجستان و همچنین فرصت های سرمایه گذاری مناسب ندارد بلکه از روی ناچاری و بدلیل اینکه بیزنس موفقی در گرجستان ندارد مجبور است در کنار حرفه و کار خودش، کارهای ثبت شرکت در گرجستان و اقامت را نیز انجام دهد زیرا اگر در تجارت خودش در گرجستان موفق بود دیگر نیازی به شغل کاذب و دومی نداشت پس مطمئنا موفق نبوده است که با مبالغ ناچیز این کارها را نیز برای ایرانیانی که جدید وارد گرجستان شده اند انجام می دهد، حال در نظر بگیرید شخصی که در بیزنس خودش در گرجستان موفق نبوده است میخواهد به شما مشاوره بدهد؟ و متاسفانه بسیاری از کارآفرینان و تجار ایرانی ندانسته فریب این قبیل افراد را می خورند و فکر می کنند که چون آنها مبالغ ناچیزی اخذ می کنند بنابراین بسیار درستکارند در صورتی که خود شما هموطن گرامی بدون نیاز به کسی و تنها با دانستن کمی زبان انگلیسی می توانید تمام کارهای حقوقی ثبت شرکت و اخذ اقامت گرجستان را خودت انجام دهی ولی این ابتدای کار و مهمترین مورد شروع تجارت شما در گرجستان نیست. بلکه داشتن یک طرح تجاری قوی مبتنی بر عمل می تواند آغازی بر موفقیت تجاری شما در گرجستان باشد.

بیشتر بخوانید !
امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی در گرجستان

ولی عنوان نمی کنیم که تنها مجموعه سام جورجیا است که می تواند به شما مشاوره تخصصی سرمایه گذاری در گرجستان ارائه کند بلکه همکاران زیادی هم هستند که شغل اصلی آنها همین است و دفاتر زیادی هم در تفلیس و باتومی دارند ولی داشتن آرشیو کاری قوی آن شرکت را در اولویت انتخاب مشاور و وکیل خودتان قرار دهید.

۲ – عدم آشنایی با زبان : زبان رسمی کشور گرجستان گرجی است که به آن زبان ” کارتولی ” گفته می شود و پس از زبان گرجی به ترتیب : زبان های روسی و انگلیسی هم کاربرد دارند. اغلب تجار و کارآفرینان ایرانی آگاهی به یکی از این سه زبان ندارند و اغلب مجبور می شوند یک مترجم یا مباشر که زبان گرجی و فارسی هم می دانند استخدام کنند. طی بررسی شرکت سام جورجیا برخی از این افراد با دانستن قوانین و همچنین زبان گرجستان به سمتی حرکت می کنند تا بتوانند پول زیاد و هنگفتی از این موقعیت نصیبشان کنند و موجبات نابودی سرمایه گذار را رقم بزنند که در طی سال های گذشته شکایت های بیشماری از این سوء استفاده ها گزارش شده است. از جمله اینکه حدود پارسال یکی از بازرگانان ایرانی با تماس با مجموعه سام جورجیا عنوان کرد که یک دفتر تجاری در دوبی داشته که یکی از شعبات آن را به تفلیس منتقل کرده است و با توجه به عدم آشنایی به زبان گرجی خانمی را که ظاهرا مترجم فارسی – گرجی بوده استخدام کرده است و در یکی از سفرها با مراجعه به دفتر خودش متوجه شده حدود چهل هزار دلار از اسباب و لوازم اداری وی نیست و میخواست از آن خانم مترجم به اداره پلیس گرجستان شکایت کند زیرا قبلا به مدت حدود پنج ساعت کلید را به این خانم سپرده بود که ما در این امر به وی یاری رساندیم. پس لطفا اگر هم میخواهید در گرجستان از مترجم استفاده کنید در ابتدا پیشینه افراد را بررسی و از افراد صلاحیت دار استفاده کنید تا بعدا دچار مشکلات این چنینی نشوید.

بیشتر بخوانید !
سرمایه گذاری در گرجستان - بازیافت مواد

۳ – گرجستان سرزمین فرصت ها بشمار می رود و اگر در تجارتی اطلاعات و تجارب خاصی ندارید و یا اینکه به آن تجارت علاقه ندارید صرفا بدلیل اینکه آن تجارت مناسب است و می توانید از طریق آن پول زیادی به جیب بزنید وارد آن نشوید زیرا پس از مدتی سرخورده خواهید شد. برای مثال اگر قبلا کار شما در ایران عکاسی بوده است و الان در گرجستان به شما مشاوره می دهند که وارد کار دامداری شوید و شما اطلاعات و علاقه ای درباره آن ندارید، باعث می شود که شما نتوانید به درستی مجموعه خودتان را رهبری کنید، بنابراین در این زمینه نیز هوشیار باشید.

۴ – قبل از شروع هر تجارتی در گرجستان حداقل دو الی سه ماه را در این کشور و شهری که قصد راه اندازی تجارت را دارید بمانید و در بین مردم باشید و در خیابان های مختلف آن ساعت ها قدم بزنید تا با وضعیت اجتماعی مردم آن آشنا شوید و همچنین در زمینه تجارت خودتان نیز حداقل در این مدت از چندین مرکز بازدید کنید و از وضعیت کسب و کار آنها نیز بپرسید.

۵ – تجارت در گرجستان را از بزرگ به کوچک شروع نکنید بلکه از کوچک به بزرگ شروع کنید. مثلا اغلب بازرگانان ایرانی زمانی که وارد گرجستان می شوند بدلیل عدم آشنایی با بازار گرجستان تجارت بسیار بزرگی را آغاز می کنند و پس از مدتی با شکست در آن، سعی در کوچک تر کردن آن تجارت دارند. در صورتی که مثلا اگر شما قصد راه اندازی یک هایپرمارکت در تفلیس را دارید در ابتدا با یک مغازه کوچک در مرکز شهر شروع کنید و پس از سوددهی و آشنایی با وضعیت فروش و مراکز پخش موادغذایی سپس مغازه را تبدیل به یک هایپرمارکت کنید نه اینکه از ابتدا هایپرمارکت بزنید و سپس پس از یکسال با هزینه های سنگین نگهداری آن مواجه شوید و منابع مالی خودتان را از دست رفته ببینید و سعی در اجاره مکان کوچکتر داشته باشید. این یکی از بزرگترین اشتباهات بازرگانان ایرانی در چند سال گذشته در گرجستان بوده است.

بیشتر بخوانید !
موقعیت مناسب گرجستان برای کار و اقامت

این عوامل مهمترین عوامل عدم موفقیت کارآفرینان و بازرگانان ایرانی در گرجستان از دیدگاه سام جورجیا بوده است. با آرزوی موفقیت و بهروزی برای تمامی هموطنان گرامی در عرصه های مختلف بازرگانی و تجارت.