قوانین رسمی اجازه اقامت گرجستان

قوانین رسمی اجازه اقامت گرجستان

بنا بر قوانین فعلی و رسمی کشور گرجستان اجازه اقامت به حق ورود یک شهروند خارجی و اقامت وی در گرجستان در مدت زمان اعتبار اقامت وی بصورت قانونی اطلاق می شود.

به منظور اخذ اجازه اقامت گرجستان، یک شهروند خارجی می بایست شخصاً و یا از طریق یک وکیل قانونی به یکی از آژانس های توسعه خدمات عمومی (Public Service Hall) مراجعه نماید و با ارائه مدارک رسمی به زبان گرجی درخواست اقامت خود را به اداره اقامت گرجستان تسلیم نماید.

کارت اقامت گرجستان

کارت اقامت گرجستان

 

اجازه اقامت گرجستان بصورتهای زیر صادر می شود :

  1. اجازه اقامت کاری : این نوع اجازه اقامت برای افرادی صادر می شود که برای فعالیت هائی نظیر کارآفرینی یا کار بصورت مستقل (Freelancer) به گرجستان می آیند.
  2. اجازه اقامت تحصیلی : این نوع اجازه اقامت برای اشخاصی صادر می شود که برای تحصیل در یکی از مراکز معتبر تحصیلی که مورد تائید دولت گرجستان می باشند صادر می شود.
  3. اقامت فامیلی در گرجستان: در صورتی که افراد نزدیک و یا فامیل یکی از افراد که اجازه اقامت در گرجستان را دارد و از دید دولت گرجستان وضعیت آن شخص نامشخص تشخیص داده شده نیاز به اخذ اقامت گرجستان داشته باشند از طریق نسبت فامیلی می توان برای آنها اقامت گرجستان را اخذ نمود. همچنین افرادی زیر سن قانونی و یا ناتوان نیز شامل این قانون هستند.
  4. اجازه اقامت برای شهروندان پیشین گرجی : به نوعی از اجازه اقامت اطلاق می شود که در گذشته شخص خارجی شهروند گرجستان بوده و شهروندی وی متوقف شده است.
  5. اجازه اقامت برای اشخاص بی خانمان: به نوعی از اقامت اطلاق می شود که برای افرادی که در گرجستان بصورت رسمی بعنوان بی خانمان شناخته شده اند صادر می شود .
  6. اجازه اقامت ویژه: این نوع از اجازه اقامت برای شهروندان خارجی صادر می شود که بنا به دلایل خاص ممکن است قربانی موضوع قاچاق انسان باشند. در قوانین گرجستان این دسته در قانون مبارزه با قاچاق انسان پیش بینی شده است.
  7. اجازه اقامت دائم: این نوع اجازه اقامت برای افرادی صادر می شود که بصورت ۶ سال و بصورت مدائم اقامت موقت خود را در گرجستان تمدید کرده باشد، همچنین این نوع اقامت برای همسر یا فرزندان یک شهروند گرجی نیز صادر می شود. نکته مهم این است که اگر شخص متقاضی برای مقاصدی نظیر مقاصد تحصیلی یا درمانی و یا انجام ماموریت های دیپلماتیک مدتی را در گرجستان گذارنده باشد این مدت بعنوان مدت مورد نظر برای ۶ سال اقامت دائم محسوب نخواهد شد!
  8. اجازه اقامت سرمایه گذاری : این نوع از اجازه اقامت برای شهروندان خارجی صادر می شود که به میزان حداقل ۳۰۰ هزار لاری (۳۰۰,۰۰۰ GEL) در گرجستان سرمایه گذاری می نمایند. این نوع اقامت برای تضمین و ترویج سرمایه گذاری صادر می شود. در چنین مواقعی این نوع اقامت همچنین برای اشخاص درجه یک سرمایه گذار نظیر همسر، فرزندانی که به سن قانونی رسیده اند و یا اشخاص ناتوان وابسته به سرمایه گذار صادر خواهد شد .
  9. اجازه اقامت موقت: این نوع از اجازه اقامت برای اشخاصی خارجی صادر می شود که قربانی خشونت خانگی تشخیص داده شده است. این نوع اجازه از اقامت در قانون رسمی دولت گرجستان با موضوع حفاظت و پشتیبانی از قربانیان خشونت خانگی پیش بینی شده است.
  10. اجازه اقامت کوتاه مدت: این نوع از اقامت برای اشخاص یا خانواده اشخاصی صادر می شود که بنابر قوانین رسمی گرجستان دارای اموالی به ارزش ۳۵ هزار دلار آمریکا را دارند . (بغیر از زمین های کشاورزی) .

گرجستان

یک شهروند خارجی که بصورت قانونی در گرجستان زندگی می کند و اجازه اقامت را به یکی از روشهای بالا اخذ کرده باشد، حق اخذ اقامت بروشهای دیگر را نیز دارد که در صورتی که نیازمندیهای مربوط به آنها را داشته باشد می تواند اقامت اخذ نماید.

بیشتر بخوانید !
هشدارهای مسافرتی برای سفر به گرجستان

اجازه اقامت گرجستان بوسیله آژانس توسعه خدمات گرجستان و در طول ۳۰ روز و پس از دریافت کامل مدارک مورد نیاز انجام خواهد شد.

آژانس سرویس خدمات عمومی گرجستان (Public Service Hall) برای اشخاصی که موفق به دریافت اقامت شوند یک کارت الکترونیکی اقامت  صادر می نمایند که این کارت نشان دهنده یک مدرک رسمی و قانونی اقامت برای یک شخص خارجی در گرجستان می باشد.

نکته ۱ : ظرف یک ماه پس از دریافت اجازه اقامت گرجستان، شخص خارجی می بایست از طریق یکی از دفاتر آژانس خدمات عمومی گرجستان درخواست دریافت کارت اجازه اقامت خود را تسلیم نمایند. 

نکته ۲ : پس از اخذ اقامت بصورت موفقیت آمیز، می بایست ظرف مدت حداکثر ۶ ماه اقدام به دریافت کارت اقامت نمائید، در غیر این صورت اقامت شما باطل خواهد شد!

عزیزان و همراهان همیشگی سام جورجیا، در صورت وجود هرگونه ابهام در مقاله ذکر شده، ما را در قسمت نظرات آگاه نمائید .