لغو سفر بدون ویزای گرجی ها به ایران

از حدود هفته پیش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصمیم به برقراری مجدد ویزا برای اتباع گرجی گرفته است. در همین راستا با خانواده ای شش نفره اهل گرجستان آشنا شدم که برای انجام معاینه و معالجات پزشکی راهی ایران بودند. این افراد متاسفانه به دلیل بی اطلاعی از قوانین برقراری روادید بین ایران و گرجستان در مرز بازرگان اجازه ورود به خاک ایران را نیافتند و به ناچار به گرجستان بازگشتند.

لغو سفر بدون ویزای گرجی ها به ایران

لغو سفر بدون ویزای گرجی ها به ایران

در حدود یکسال می گذرد که سیاست مداران جوان و عجول گرجستان از قرارداد لغو روادید بین ایران و گرجستان به صورت یکطرفه و بدون اطلاع قبلی خارج شدند و مشکلات زیادی را برای اتباع و سرمایه گذاران ایرانی مقیم گرجستان فراهم کردند و عمدتا مساله همگرایی با اتحادیه اروپا را بهانه این اقدام خودشان معرفی نمودند.

پس از گذاشتن روادید برای اتباع ایرانی که قصد ورود به گرجستان را داشتند ، سیاست مدارن پخته ایران عجولانه تصمیم نگرفتند و به دور از احساسات غیرمنطقی، صبر را چاشنی کار خودشان قرار دادند و به دولت گرجستان فرصت دادند تا در این زمینه تامل بیشتری کند. ولی بیش از یکسال به آنها فرصت دادند و زمانی که بازرگانان گرجی و مردم عادی این کشور با بازار قدرتمند ایران و سایر امکانات دیگر که بسیار پیشرفته تر از کشور گرجستان است آشنا شدند ، ایران تصمیم به گذاشتن روادید برای اتباع گرجی شد که در این مقطع زمانی کاری بسیار سنجیده و پخته به نظر می رسد هر چند که ما با ایجاد مشکل برای سفر اتباع گرجی به ایران موافق نیستیم ، چون آنها بخشی از تاریخ کهن ایران زمین هستند ولی عزت ایرانی را به عوامل دیگر ترجیح می دهیم.

بیشتر بخوانید !
واقعیات خرید ملک در گرجستان و اخذ اقامت از دید کارشناسان سام جورجیا

از این پس کلیه اتباع گرجی که قصد سفر به خاک جمهوری اسلامی ایران را دارند بایستی از طریق سفارت ایران در تفلیس و یا کنسولگری ایران در باتومی ویزا تهیه کنند و سپس اقدام به سفر به ایران کنند تا مشکلی پیش نیاید.