مهاجرت خانوادگی به گرجستان

مهاجرت خانوادگی به گرجستان

مهاجرت خانوادگی به گرجستان : مهاجرت به گرجستان روشهای مختلفی دارد . اما در این نوشته قصد داریم در خصوص مهاجرت خانوادگی به گرجستان به شما راهنمائی ارائه دهیم .

نکته مهم : مهاجرت موفق نیاز به تحقیقات در زمینه های گوناگون دارد، وضعیت شغلی، نرخ مهاجرت، نرخ بیکاری، وضعیت اقامت در کشور مقصد، وضعیت اقتصاد کشور مقصد و شرایط سیاسی حاکم بر کشور مورد نظر برای مهاجرت از جمله موارد بسیار مهمی است که برای مهاجرت بسیار مهم است و می توان گفت شرایط موجود در موضوعات ذکر شده، چرائی مهاجرت شخص را ایجاد میکند و پاسخ شفاف به این سوالات می تواند تعیین کند که شخص به کشور مقصد مهاجرت داشته باشد یا خیر، یا به قولی مهاجرت به آن کشور صحیح است یا خیر. اما در این مقاله به موضوع مهاجرت خانوادگی به گرجستان می پردازیم که طبعاً می تواند موضوع مهمی برای ایرانیان علاقمند به گرجستان باشد و از این رو که بسیاری از ایرانیان علاقمند به مهاجرت خانوادگی به گرجستان هستند تصمیم به تهیه این مطلب گرفتیم .


گرجستان کجاست ؟

گرجستان یکی از کشورهای ناحیه قفقاز است که در همسایگی کشورهای ترکیه، روسیه، ارمنستان و آذربایجان قرار دارد و هم مرز با دریای سیاه است و جمعیت آن حدوداً ۴ میلیون نفر است و در سالهای اخیر ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت کرده اند .

گرجستان از معدود کشورهایی است که در دو قاره آسیا و اروپا قرار داشته و یکی از اولویتهای سیاسی این کشور، عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان ناتو است .

حرب فعلی حاکم بر دولت گرجستان در زمان نگارش این مقاله، حزب رویای گرجی به رهبریت بیدزینا ایوانیشویلی که یک تاجر و سیاستمدار گرجی است می باشد و در حال حاضر رئیس جمهور این کشور سالومه زورابیشویلی سیاستمدار زن گرجی است که در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۸ با پیروزی در انتخاب به ریاست جمهوری این کشور و رسید و نخست وزیر این کشور نیز، ماموکا باختادزه، سیاستمدار جوان گرجی است که از ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸ به این سمت منصوب شده است .چرا گرجستان؟

از حدود ۳ الی ۴ سال پیش ایرانیان زیادی به گرجستان مهاجرت کرده اند، هر کدام دلیل خاص خود را داشته اند، اما بطور خلاصه می توان مزایایی را برای مهاجرت به گرجستان در نظر گرفت که عبارتند از :

 • نزدیکی به ایران
 • آب و هوای بسیار تمیز
 • نزدیکی فرهنگی مردم کشور گرجستان و ایران
 • خونگرمی مردم گرجی
 • مزایای بالای بیمه خدمات درمانی
 • امنیت بسیار بالای گرجستان
 • راحتی در امور سرمایه گذاری در گرجستان و خرید و فروش ملک در گرجستان
 • طبیعت بی نظیر گرجستان
 • آینده روشن پیش روی گرجستان
 • اقتصاد رو به رشد
 • عدم وجود تجار بسیار قوی در گرجستان (مناسب برای سرمایه گذاری در گرجستان)
 • روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری بسیار قوی با دولتهای غربی
 • ارزانی مخارج زندگی نسبت به دیگر کشورها
 • وجود نیروی کار جوان و ارزان (مناسب برای استخدام و کارآفرینی)
 • غذاهای متنوع و لذیذ گرجستان
 • آرامش بسیار زیاد
 • وضعیت بهداشت و خدمات پزشکی در گرجستان
بیشتر بخوانید !
ورونیا عمیق ترین غار جهان

اما در این لیست اگر بخواهیم اشاره ای به معایب گرجستان نیز داشته باشیم که برای مهاجرت خانوادگی به گرجستان بسیار مهم است، این موارد بطور خلاصه عبارتند :

 • روند سخت در اعطای اقامت گرجستان به اتباع ایرانی
 • مشخص نبودن زمان پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا
 • خرید و فروش ملک در گرجستان با دلار
 • خرید و فروش خودرو با دلار
 • نرخ بیکاری بالا در گرجستان
 • رشد کند کسب و کارها در گرجستان
 • سختی در روند اعطای اقامت به کارآفرینان و اشخاصی که در گرجستان شرکت ثبت کرده اند
 • عدم اعطای وام و تسهیلات به کارآفرینان به سادگی
 • و …

موارد ذکر شده در قسمت بالا را نمی توان گفت لیست جامعی است، اما این لیست، لیست مهمتری مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان است . ایرانیان زیادی علاقمند به مهاجرت به گرجستان هستند اما باید این را نیز در نظر داشته باشند که مثلاً برای ایرانی ها در هیچیک از بانکهای گرجستان حساب بین المللی افتتاح نمی شود . برخی از افراد به دنبال توسعه کسب و کار خود هستند و با این هدف به گرجستان مهاجرت می کنند و به این فکر هستند که در بانکهای گرجستان می توانند حساب بین المللی داشته باشند، اما این به دلیل ارائه اطلاعات غیرصحیح توسط افراد نا آگاه است .


زیبائی های شهر باتومی گرجستان
زیبائی های شهر باتومی گرجستان

در گرجستان برای ایرانیان حساب بانکی توسط برخی از بانکها نظیر بانک TBC افتتاح می شود اما حساب بانکی بین المللی برای ایرانی ها در هیچ یک از بانکهای گرجستان افتتاح نمی شود !


وضع اقتصاد گرجستان

اگر بخواهیم به حق در مورد اقتصاد این کشور صحبت کنیم، می توان اقتصاد این کشور را رو به رشد و پویا دانست . تلاش دولتمردان و بخشهای گوناگون دولت گرجستان برای رشد بازار اقتصادی این کشور، مثال زدنی است .

اقتصاد گرجستان از آنجائی برای مهاجرت خانوادگی به گرجستان مهم است که روند رو به رشد و توسعه اقتصادی یک کشور رابطه مستقیم با رشد کسب و کارها در گرجستان دارد . تا یکسال پیش گرجستان تنها بعنوان یک وارد کننده خودرو در بازار جهانی فعالیت وارداتی داشته، اما خوشبختانه امسال و با تلاشهای بسیار زیاد، دولت گرجستان با همکاری شرکت به نام چانگان، اقدام به افتتاح کارخانه تولید خودورهای الکتریکی در شهر کوتایسی گرجستان کرده است که این حرکت، حرکتی بسیار مهم برای رشد و توسعه اقتصادی کشور گرجستان می باشد که می تواند نیازهای بسیار از مردم این کشور را پوشش دهد .

بیشتر بخوانید !
صنعت گردشگری گرجستان

کلمه رو به رشد و پویا را برای اقتصاد گرجستان استفاده کردیم، زیرا واقعیت این است که این اقتصاد نیاز به تغییرات و ایجاد سازو کارهای صحیح و Stable نمودن زیرساخت ها را دارد، اما خوشبختانه این مسیر توسط دولت گرجستان به طرز صحیحی در حال انجام است که می تواند نقش مهمی را برای گرجستان در سالهای آتی ایفا نماید .

ضمناً کشورهای غربی نظیر انگلستان و آمریکا نیز، حمایت سیاسی و اقتصادی خود را از گرجستان بطور رسمی اعلام کرده اند و تلاشهای زیادی را برای رونق اقتصادی این کشور انجام می دهند .

شرکت Bitfury آمریکا، بعنوان یکی از شرکتهای بسیار فعال در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال، با ایجاد یکی از بزرگترین دیتاسنترهای دنیا برای استخراج بیت کوین در منطقه TFZ ، مسیر رشد اقتصادی صحیحی را برای رشد گرجستان در این صنعت ایجاد نموده است .

شرکت ساخت و ساز هوالینگ چین نیز با واردات بدون گمرک اقدام به ایجاد شهرک مسکونی بسیار پیشرفته در نزدیکی دریاچه تفلیس نموده است که همگی در رشد و توسعه این اقتصاد به سمت یک اقتصاد Stable و با ثبات نقش مهمی دارند .

علاوه بر موارد ذکر شده، در حال حاضر بندر پوتی گرجستان بعنوان بارزترین بندر تجاری آزاد گرجستان در اختیار آمریکائی ها برای تجارت است و می توان گفت آمریکائی ها این بندر را خریده و یا اجاره طولانی مدت کرده اند .شرایط سیاسی گرجستان

برای کسانی که مهاجرت خانوادگی به گرجستان دارند ، بدون شک شرایط سیاسی یک گزینه مهم است .

روابط سیاسی بین گرجستان و ایران، شرایط معتدلی است . اخیر و در یک سال اخیر سخت گیریهای بی شماری از سمت دولت گرجستان برای اعطای اقامت روند رسیدگی به پرونده های اقامتی برای اتباع ایرانی وجود داشته که دلایل مختلفی را داشته است، از جمله تخلف برخی از ایرانیان در روند اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک و برخی دیگر از مسائل سیاسی و اقتصادی که از حوصله مقاله فعلی خارج است .رابطه گرجستان با کشورهای غربی خوب ارزیابی شده و مبادلات تجاری فراوانی را با یکدیگر دارند . همچنین رابطه این کشور با دولت روسیه در حال حاضر به دلایلی منفی می باشد و دولت روسیه، پروازها را به سمت گرجستان تحریم کرده است .

می توان از دید روابط سیاسی، گرجستان رو دولتی غرب گرا و متمایل به سیاست غربی دانست که این موضوع نیز از دلایل مربوط به مشکلات برخی از ایرانیان در گرجستان بوده است .

بیشتر بخوانید !
اقامت گرجستان با قوانین جدید در سال 2019

ارزیابی کلی مهاجرت خانوادگی به گرجستان

اگر بخواهیم مهاجرت خانوادگی به گرجستان را ارزیابی کلی داشته باشیم، می توانیم بگوئیم که مهاجرت به گرجستان بصورت خانوادگی، در صورتی که از طریق سرمایه گذاری در گرجستان با مبلغ بالای ۳۰۰ هزار دلار در گرجستان و بصورت واقعی باشد که بتواند برای تک تک اعضای خانواده اقامت های طولانی مدت را داشته باشد، مثبت است .

همچنین اگر از طریق خرید ملک در گرجستان با حداقل ۱۰۰ هزار دلار نیز پلن مهاجرت خانوادگی به گرجستان را داشته باشید، در صورتی که کل روند اداری، روند انتقال پول و دیگر مسائل بطور کامل و صحیح انجام شود، می تواند موفق باشد .

توصیه اکید ما برای مهاجرت خانوادگی به گرجستان این است که بدون داشتن پول و سرمایه به گرجستان سفر نکنید، تفکر کاریابی و استخدام در شرکتهای گرجی و یا شرکتهای بین المللی برای بسیاری از هموطنان ایرانی اشتباه است و شرایط لازم برای استخدام در این شرکتها را ندارند، سفر به گرجستان به امید پیدا کردن کار و شروع یک زندگی جدید بدون داشتن پشتوانه مالی و تفکر صحیح راه اندازی کسب و کار بسی اشتباه است و می توان منجر به شکست شخص مهاجر در زندگی شود مخصوصاً اگر بخواهد مهاجرت خانوادگی به گرجستان را داشته باشد .

اگر به دنبال مهاجرت به گرجستان بصورت خانوادگی آن هم با برنامه صحیح هستید حداقل باید ۴ بار به گرجستان سفر کنید و مطالب وبسایتهای معتبر را مطالعه نمائید، بازار داخلی گرجستان را بررسی کنید و دقیقاً برنامه صحیحی برای کار و کسب در آمد در گرجستان داتشه باشید زیرا با نداشتن برنامه و نداشتن تخصص خاص، بدون شک به دام افراد و کانالهای تلگرامی شیاد نظیر کانال اطلاع رسانی جامع گرجستان خواهید افتاد که با اخذ اطلاعات خصوصی ایرانیان مقیم گرجستان چند مورد کلاهبرداری را انجام داده است .


برنامه خرج کرد، تحقیقات و کاری مشخصی داشته باشید زیرا اگر برای هر مرحله از تحقیقات و فازهای ابتدایی خود برنامه ای نداشته باشید دچار مشکلات عدیده ای می شوید .


بهترین توصیه این است که بتوانید کسب و کار اینترنتی بطور بین المللی و با درآمد دلاری داشته باشید که نیاز به محیط کاری گرجستان نیز نداشته باشید و بخاطر داشته باشید که اگر به دنبال استخدام در گرجستان باشید، به سختی می توانید کار پیدا کنید و اگر نیز کاری را پیدا کنید، قطعاً بعنوان مهاجر، حقوق متناسب با خرج خود را دریافت نخواهید نمود .