موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان از مناطق دیدنی تفلیس

موزه ملی گرجستان از مناطق دیدنی تفلیس

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان : در خیابان روستاولی و نزدیک میدان آزادی تفلیس، موزه ملی گرجستان و یکی از دیدنی های تفلیس قرار دارد، که هر سال پذیرای تعداد زیادی بازدیدکننده از کشورهای مختلف جهان است.

پیشینه تشکیل نخستین گنجینه گرجستان به ۱۹۰ سال پیش بر می گردد، ولی موزه ملی گرجستان در سال ۲۰۰۴ میلادی و از ادغام، ۱۰ موزه مختلف ، موزه گالری ملی ، چهار موزه خانه سنتی و دو مرکز تحقیقاتی در این زمینه تشکیل شد که در حال حاضر بزرگترین موزه گرجستان محسوب می شود.

در موزه ملی گرجستان ، بیش از ۳۰۰۰ شیء مربوط به ایران از دوره هخامنشیان تا دوره معاصر وجود دارد که زینت بخش این موزه است.

در طبقه دوم موزه، سالن بزرگی وجود دارد که فقط مختص به نقاشی های زیبایی از هنرمندان ایرانی دوره قاجاریه است که بسیار زیبا و جالب توجه می باشد و یکی از مهمترین دلایل وجود این همه آثار ایرانی مربوط به دوره قاجاریه ، این است که بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس در این دوران از نواحی شمالی ایران محسوب می شد که طی عهدنامه ننگین گلستان، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه تزاری شد.

موزه ملی گرجستان از جاهای دیدنی تفلیس

موزه ملی گرجستان از جاهای دیدنی تفلیس

آثار گرانبهای موزه تفلیس

بسیاری از آثار کشف شده مربوط به ایران، در حفاری های نواحی شرقی و غربی گرجستان شامل :

یادگارهای معماری ایرانی ، ظروف و کوزه های سفالی منقوش به خطاطی های زیبای فارسی ، اشعار شاهنامه و همچنین کتیبه های مختلف مساجد است.

بیشتر بخوانید !
موزه پول تفلیس

تابلوهای نقاشی دوره قاجار، قرآن‌ های قدیمی، نقاشی روی شیشه، ظروف فلزی با سبک‌ های مختلف، آثار چوبی، فرش و پارچه‌ های دستباف و نفیس، کاشی‌ های دارای طرح‌ های اسلامی، شمشیر، سپر، کلاهخود و ظروف شیشه‌ ای و سنگی از جمله آثار هنری تاریخ و تمدن ایران‌ زمین در قسمت موزه هنر های شرقی گرجستان است.

موزه ملی گرجستان از دیدنی های تفلیس

موزه ملی گرجستان از دیدنی های تفلیس

موزه ملی گرجستان شامل مجموعه های نفیسی از آثار هنر قرون وسطی مسیحی ، مجموعه طلا و نقره و جواهرات با ارزش مربوط به سرزمین باستانی کولخیس و همچنین آثار مختلف و گرانبهایی از هنرمندان اروپای شرقی و غربی ، روسیه و گرجستان است.

علاوه بر موزه ملی گرجستان ، گنجینه های با ارزش و دیدنی ، موزه پول تفلیس ، موزه عروسک های تفلیس در پایتخت گرجستان و موزه استالین در شهر گوری گرجستان هم وجود دارند که بسیار جذاب و دیدنی هستند.