موقعیت مناسب گرجستان برای کار و اقامت

موقعیت مناسب گرجستان برای کار و اقامت

تجارت در گرجستان,زندگی در گرجستان,اقامت گرجستان و سرمایه گذاری در گرجستان

 

گرجستان، یک کشور کوچک و عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق با ۴ میلیون جمعیت و مساحت آن ۶۹٫۷۰۰ متر مربع  می باشد که با کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان هم مرز می باشد. تفلیس نام پایتخت این کشور می باشد و یک سوم کل جمعیت گرجستان را تشکیل داده و پول رسمی این کشور نیز لاری گرجستان می باشد .

موقعیت استراتژیک مناسب برای کار و زندگی در گرجستان

این کشور کوچک به دلیل موقعیت استراتژیک ویژه که بین اروپا و آسیا دارد مقصد بسیار مناسبی برای زندگی، کار و یا هر دو می باشد.

به نسبت دیگر کشورهای اروپائی، هزینه زندگی بسیار پائین تر و پروسه اقامت گرجستان ساده تر می باشد و همچنین موضوع استقبال از کارآفرینان و بار مالیاتی کمتر و سادگی شروع بیزنس جذابیت برای حضور کارآفرینان و سرمایه گذاران را بیش از پیش افزایش داده است .

از دیگر گزینه های مناسب که مد نظر بسیاری از افراد می باشد، پاسپورت گرجستان است. شهروندان گرجستان، بدون داشتن ویزا از تاریخ ۲۸ مارچ ۲۰۱۷ بمی توانند در حوزه شینگن سفر نمایند.

همچنین کشور گرجستان، از طرف انجمن اقتصاد جهانی به عنوان نهمین اقتصاد با پائین ترین مالیات ها شناخته شده است .

در موضوع آمارگیری های جهانی مربوط رتبه بندی های انجام فعالیت های تجاری در سال ۲۰۱۶ در این رتبه بندی در جایگاه ۲۴ ام قرار گرفته، بالاتر از کشورهای سوئیس، هلند و آلمان . همچنین به ترتیب رتبه های سوم، ششم و هفتم را در موضوعات آسانی ثبت شرکت، آسانی شروع یک فعالیت تجاری و وام های بانکی داشته است.

 

به دلایل ذکر شده و دلایلی که در ادامه ی مقاله در خصوص نکات کلیدی برای اخذ ویزا، اجازه اقامت و شهروندی و عوامل کلیدی که این کشور را به عنوان مقصد برای سرمایه گذاری و  یا شروع کسب و کار می آوریم، تشریح می نمائیم که چرا گرچستان یک مقصد مناسب برای سرمایه گذاری و زندگی است .

اجازه اقامت گرجستان

کشور گرجستان  اجازه ورود شهروندان ۹۴ کشور دنیا را بدون نیاز به تمدید هیچگونه ویزا فراهم می آورد و چنین موضوعی بیانگر سیاست مناسب در جهت جذب مهاجر و سرمایه گذار می باشد و چنین وضعیتی کشور گرجستان را در دنیا از دسته کشورهای خاص در این زمینه قرار داده است .

 

اقامت گرجستان

 

مردم کشورهای زیر می توانند بدون تمدید ویزا تا بالای یک سال در کشور گرجستان سکونت داشته باشند :

شهروندان کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آلبانی، آندورا، آنتیگوا، باربودا، آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، آذربایجان، باهاما، بحرین، باربادوس، بلاروس، بلیز، بوسنی و هرزه گوین، بوتسوانا، برزیل، کلیه قلمرو های مربوط به انگلستان، قلمرو خارجی انگلستان، برونئی، کانادا، کلمبیا، کاستا ریکا، دانمارک ، جمهوری دومینیکن، اکوآدور، السالوادور، قلمرو های وابسته به جمهوری فرانسه، سریر مقدس، هندوراس، ایسلند، اسرائیل، ژاپن، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، لیختن اشتاین، مالزی، موریس، مکزیک، مولداوی، موناکو، مونتنگرو، قلمروهای مربوط به هلند، نیوزلند، نروژ، عمان، پاناما، قطر، روسیه، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، سن مارینو، عربستان سعودی، صربستان، جزایر سیشل، سنگاپور، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سوئیس، تاجیکستان، تایلند، ترکیه، ترکمنستان، اوکراین، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا و ازبکستان.

بیشتر بخوانید !
هتل‌های معروف گرجستان

 

نکته قابل توجه این است که شهروندان اروپائی و یا شهروندان کشور ترکیه، بدون نیاز به پاسپورت و با آی دی کارت خود می توانند وارد کشور گرجستان شوند.

در طول یک سالی که شهروندان خارجی ذکر شده اجازه سکونت دارند، ممکن است به دنبال کار و یا یک فعالیت تجاری باشند که به برای آنها این امکان را فراهم می آورد که درخواست اقامت دهند .

همچنین شهروندان دیگر کشورهائی که معاف از ویزا هستند نظیر ایران، شیلی و اروگوئه به ترتیب به میزان ۴۵، ۹۰ و ۱۸۰ روز می توانند در خاک کشور گرجستان حضور داشته باشند .

دیگر کشورهائی که قصد مراجعت به کشور گرجستان را دارند به منظور مقاصد توریستی و یا انجام بیزنس می بایست برای ویزای نوع C (30 یا ۹۰ روزه)اقدام نمایند که می توانند این روند را بصورت آنلاین و از طرف پرتال اینترنتی E-visa و یا از طریق کنسولگری گرجستان و بسته به نوع ویزا در کشور مورد نظر دنبال نمایند .

 

مجوز اقامت گرجستان

پروسه اخذ اقامت گرجستان تقریباً ساده می باشد. زمانی که یک شخص در گرجستان شاغل می شود و یا سرمایه گذاری می نماید و یا یک فعالیت تجاری را آغاز می نماید می تواند درخواست مجوز اقامت را به یکی از نمایندگی های مجاز آژانس گسترش خدمات عمومی در گرجستان ارائه دهد.

یکی از مراکز آنلاین مربوط به ارائه خدمات عمومی در گرجستان در این آدرس اینترنتی قرار دارد :

https://services.sda.gov.ge

مدارک مربوط به اقامت می توانند به زبانهای گرجی، انگلیسی و یا روسی ارسال شوند.

 

اجازه اقامت کاری گرجستان:

این نوع اقامت به کسانی اعطا می شود که برای انجام بیزنس و یا کار مشخص برای خود و یا دیگران به گرجستان می آیند.

متقاضی اقامت کاری می بایست موضوع کارمندی و یا کارآفرینی را به وسیله قرارداد کاری یا مستندات مربوطه به اداره اقامت گرجستان اثبات نماید.

اما برای ملیت هائی که نیاز به ویزا دارند ، ویزای مهاجرتی از نوع D1 یا D2 نیاز است که درخواست این نوع ویزا می تواند ۱۰ روزه، ۲۰ روزه و یا ۳۰ روزه انجام شود.

در خصوص اطلاعات بیشتر در این مورد اینجا را مطالعه نمائید .

اجازه اقامت سرمایه گذاری:

در این روش، بعنوان تضمین برای شخص سرمایه گذار، اجازه اقامت دائم وی (به همراه همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال) صادر می شود در صورتی که حداقل مبلغ ۳۰۰ هزار لاری گرجستان (معادل با حدوداً ۱۱۰ هزار دلار آمریکا) در گرجستان سرمایه گذاری کرده باشد.

 

 

سرمایه گذاری در گرجستان

 

 

برای این نوع اقامت، یک سند گواهی سرمایه گذاری و یک توصیه نامه کتبی از یکی از اعضای دولت گرجستان و یا از سه شهروند گرجستان که به نمایندگی از یک موضوع تجاری در گرجستان مشغول هستند نیاز است. این نوع درخواست اقامت بصورت ۲۰ و یا ۳۰ روزه بررسی و صادر می گردد. به منظور اطلاعات بیشتر در این خصوص به این لینک مراجعه فرمائید .

بیشتر بخوانید !
انواع کارت اقامت گرجستان

 

اجازه اقامت گرجستان بصورت دائم:

این نوع از اجازه اقامت برای یک شهروند خارجی که مادر و یا پدر او شهروند گرجستان باشند و یا بصورت قانونی و موقت بصورت ۶ سال متوالی اقامتشان تمدید شده باشد (به استثنای افرادی که برای تحصیل، درمان پزشکی و یا مسائل دیپلماتیک در خاک گرجستان حضور دارند) صادر می شود. سندی مبنی بر درآمد قانونی متقاضی مورد نیاز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به این لینک مراجعه فرمائید .

 

درخواست برای شهروندی گرجستان

همانطور که ذکر شد، پاسپورت گرجستان بیش از پیش مورد توجه بسیاری قرار گرفته و به دلیل شرایطی که پاسپورت گرجستان برای شهروندان گرجستان برای سفر به اروپا و مناطق عضو معاهده شینگن (بدون نیاز به ویزای شینگن) بوجود آورده اعتبار این پاسپورت را تا حد زیادی در دنیا افزایش داده است. علاوه بر این، شهروندان گرجی به بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، مالزی و اندونزی نیز بدون نیاز به ویزا می توانند سفر کنند، به همین دلیل موضوع شهروندی گرجستان در حال حاضر برای بسیار ار افراد مورد توجه است .

علاوه بر موضوع نسبت خونی، یک خارجی نیز می تواند درخواست پاسپورت گرجستان را بدهد اگر شرایط زیر را داشته باشد :

پاسپورت گرجستان

پاسپورت گرجستان

درخواست شهروندی گرجستان با روال عادی:

داشتن یک شغل و یا یک ملک و یا گسترش یک فعالیت اقتصادی و داشتن فعالیت های تجاری و یا داشتن سهام در یک شرکت ملی و یا حضور بصورت ۵ سال متوالی (بدون وقفه) در خاک گرجستان بصورت قانونی، دانستن زبان گرجی و دانش نسبت به اصول تاریخ گرجستان و اصول کلی قانون .

 

درخواست شهروندی گرجستان با روند ساده:

همسر یک تبعه گرجی که بصورت قانونی و بدون وقفه به مدت ۲ سال ساکن گرجستان باشد و می بایست همانند روش پیشین دانش زبان گرجی، اصول تاریخ گرجستان و اصول کلی قانون را بداند.

 

درخواست شهروندی گرجستان بصورت استثناء :

در این نوع درخواست، یک شهروند خارجی طبق دستور مستقیم رئیس جمهور گرجستان و بر اساس ماده ۱۲ (بند دوم) قانون اساسی اگر صلاحیت خاصی را داشته باشد می تواند شهروند گرجستان شده و پاسپورت دریافت نماید . در این خصوص حداقل ۲ نامه مرجع از اشخاص حقوقی رسمی در گرجستان  لازم است .

زمانی که به یک شخص خارجی پاسپورت گرجستان اعطا می شود، می بایست تبعیت پیشین خود را باطل نماید مگراینکه شهروندی گرجستان مستقیماً توسط رئیس جمهور گرجستان به وی اعطا شده باشد.

 

ثبت شرکت در گرجستان

راه اندازی بیزنس در گرجستان

ایجاد و ثبت شرکت در گرجستان ممکن است به دلایلی گزینه جذابی به نظر برسد :

بیشتر بخوانید !
مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت گرجستان

کشور گرجستان، در یک منطقه استراتژیک تجاری بین آسیا و اروپا با یک ساختار گسترش یافته واقع شده است.

گرجستان بعنوان یک مرکز توزیع مهم بین دو قاره آسیا و اروپا واقع شده که روابط تجاری بسیار خوبی را با کلیه کشورها از جمله اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، ترکیه و ایران دارد.

 

 

تجارت در گرجستان

تجارت در گرجستان

 

 

همچنین گرجستان عضو سازمان تجارت بین المللی می باشد که توافقنامه تجارت آزاد با کشورهای اروپائی، کشورهای عضو معاهده EFTA ، روسیه و دیگر کشورهای اروپای شرقی و مرکزی دارد و این موضوع دسترسی به بازار ۹۰۰ میلیون نفری را بدون هیچگونه محدودیت تعرفه ای فراهم نموده و یک نظام ترجیحی عمومی را با ایالات متحده، کانادا، ژاپن، نروژ و سوئیس فراهم آورده است.

همچنین گرجستان، توافقنامه های سرمایه گذاری دوجانبه را با ۳۲ کشور دیگر امضا نموده است.

شهروندان خارجی می توانند در گرجستان یک شرکت را با حق مالکیت بصورت کامل ، بدون داشتن هرگونه ویزا و یا اجازه اقامت، داشته باشند و پروسه ثبت آن بسیار ساده می باشد .

همانطور که پیشتر ذکر شد کشور گرجستان، از دید راحتی راه اندازی یک بیزنس، رتبه ششم در دنیا را داراست.

معمولاً ثبت شرکت حداکثر ۳ روز کاری زمان می برد و معمول ترین نوع ثبت، ثبت شرکت بصورت LLC می باشد که نیاز به حداقل سرمایه نداشته اما نیاز به استخدام حداقل ۲ کارمند محلی در گرجستان را دارد. هزینه دستمزد در کشور گرجستان بطور قابل توجهی پائین بوده و در حال حاضر، میانگین حقوق در گرجستان برابر با ۱۰۶۵٫۹۲ لاری (معادل با حدوداً ۴۴۰ دلار آمریکا) می باشد.

همچنین محدودیتی برای خرید ملک در گرجستان برای خارجی ها وجود ندارد.

از نظر موضوع مالیاتی نیز مالیات در کشور گرجستان بسیار پائین می باشد، بر اساس گزارش رقابت پذیری انجمن اقتصاد جهانی، گرجستان ۹ این کشور دنیا با کمترین مالیات در دنیا شناخته شده است و در یک پست بصورت جداگانه، بطور مفصل در مورد آن توضیح خواهیم داد.

 

نتیجه

کشور گرجستان سیاست های کاملاً لیبرالی را برای موضوع اقامت و مهاجرت به گرجستان در نظر گرفته و ثبت شرکت در گرجستان و یا اعتبار بخشی در یک فعالیت اقتصادی و یا به حالت ساده کارمندی در این کشور می توان اقامت موقت را داشته باشد. همچنین حداقل میزان سرمایه گذاری ۱۱۰ هزار دلار آمریکا می تواند منجر به اقامت دائم شود.

 

نتیجه گیری

نتیجه گیری

 

گرجستان کشوری با موقعیت بیزنسی بسیار عالی می باشد و پروسه ثبت شرکت بسیار ساده است و قوانین بانکی و تبادلات بانکی نیز بین المللی بوده (اگر چه برای هموطنان ایرانی هم اکنون کمی سخت تر شده است)

بطور خلاصه، موضوعاتی نظیر، سیستم ثبت شرکت آسان، مالیات کم و سیستم بانکی بین المللی و ساده به همراه موقعیت استراتژیک اقتصادی آن به همراه هزینه های زندگی بسیار پائین نسبت به دیگر کشورهای اروپائی و اعطای اجازه اقامت بصورت ساده تر، گرجستان را کشوری متفاوت برای بیزنس و زندگی ساخته است .