نگاهی به اتفاقات اخیر گرجستان و مشکلات هموطنان عزیز در مبادی ورودی گرجستان

نگاهی به اتفاقات اخیر گرجستان و مشکلات هموطنان عزیز در مبادی ورودی گرجستان

توجه به اتفاقات اخیر در مبادی ورودی گرجستان برای هموطنان عزیز ایرانی و برخی دیگر از اتباع خارجی ما را بر آن داشت که مروری داشته باشیم بر واقعیت هایی که موجبات این اتفاقات را برای هموطنان ایرانی فراهم آورده . امید است ارائه تحلیل های فوق دیدی روشن تر بر دلیل اتفاقات اخیر به هموطنان عزیز ایرانی بدهد و بنا به “واقعیت” موجود، تصمیم مشخص تری را برای ورود و یا ماندن و یا ترک گرجستان داشته باشند .

شاید بتوان شروع داستان سخت گیری های اقامتی برای اتباع ایرانی را نیاز به ارائه ” گواهی عدم سوءپیشینه ” دانست، این گواهی که از طریق پلیس و دستگاه قضائی ایران صادر می شود و بنا به آنچه دولت گرجستان و افسران اداره اقامت اعلام می نمایند این گواهی یک مدرک ” الزامی ” برای صدور هرگونه مجوز اقامت برای اتباع ایرانی است، خواه متقاضی اقامت، ملکی را در گرجستان خریداری کرده باشد و یا خواه شرکتی ثبت کرده باشد و یا در خوشبینانه ترین حالت از نظر دولت گرجستان “سرمایه گذار” باشد !

مسئله گواهی عدم سوءپیشینه از آنجائی دچار چالش شد که گواهی ابتدا در ایران صادر شده و پس از آن می بایست توسط سفارت ایران در گرجستان و وزارت امور خارجه گرجستان تائید می شد که هماهنگ نبودن پروسه فوق و مدت زمان اعتبار کوتاه گواهی و میزان بالای درخواست تائید مدارک در وزارت امور خارجه به این موضوع دامن زده و جواب درخواست اقامت بسیاری از متقاضیان به دلیل اتمام اعتبار مدارک و نامعتبر بودن مدارک، منفی شد .

 

گرجستان

 

 

نقطه شروع مشکلات هموطنان ایرانی و سخت گیری های دولت گرجستان را میتوان از این مرحله نامید .

اما سوال مهم این است که دلیل الزامی شدن ارائه گواهی عدم سوءپیشینه توسط دولت گرجستان آن هم تنها برای اتباع ایرانی چیست؟

بیشتر بخوانید !
مراکز خرید تفلیس

شاید موضوع شدن آن را گاهاً کم لطفی دولت گرجستان و مقامات گرجی به جمعیت ایرانی بدانید، اما اگر اهل تحقیق هستید به شما توصیه میکنیم سری به ادارات پلیس و مراکز رسیدگی به شکایات مالی در گرجستان بزنید، آمار شکایت اتباع ایرانی از یکدیگر به شدت بالا بوده و این موضوع نیز پس از موج مهاجرت بسیار بالا و موضوع خرید ملک در گرجستان توسط ایرانی ها شدت یافت بطوری که در خیابانهای توریستی و اصلی شهر تفلیس از مراکز خرید و فروش املاک و صرافی ها افتتاح شده بود و همچنین در برخی از رستورانها و مراکز خرید و حتی در گوشه کنارهای خیابان ها نیز شاهد افرادی بودیم که خود را فروشنده املاک معرفی می نمودند ، آنهائی که مقیم گرجستان هستند می دانند دفاتر املاک و صرافی هائی بوده اند که پس از دریافت پول با ارائه وعده انتقال سند تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت آینده میزان زیادی پول را از هموطنان خود دریافت و بدون ارائه کوچکترین سندی به خریداران مالباخته، متواری شده اند و حالا مراکز پلیس گرجستان پر از شکایات ایرانی ها بر علیه هموطنان خود است .

 

 

 

مالیات در گرجستان

 

فرار از پرداخت مالیات

بسیاری از هموطنان ایرانی به دلیل “نا آشنا بودن” به قوانین مالیاتی و اقتصادی ، بصورت “آگاهانه” و یا “نا آگاهانه” فرار مالیاتی دارند . در گرجستان پرداخت مالیات به دولت از مهمترین و پر اهمیت ترین موضوعات در روند بیزنس سالم است . متاسفانه تعداد هموطنان ایرانی که فعالیت های گسترده اقتصادی داشته اند و مالیاتی بابت آن پرداخت نکرده اند و در خوشبینانه ترین حالت تنها درصد کوچکی از فعالیت های اقتصادی خودشان را به دولت نشان داده اند تا بتوانند مالیات کمتری پرداخت کنند. این مسائل را بصورت مشهود میتوانید مشاهده کنید، مثلاً شرکتی بصورت مشخص اعلام نموده که در طی سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ ملک را بعنوان یک دفتر معامله املاک برای هموطنان ایرانی معامله کرده است . اگر این دسته از شرکت ها حتی ۱۰ درصد از آمار فعالیت های اقتصادی خود را به اداره مالیات معرفی کرده باشند، طبعاً می توانید این دسته از شرکتها را در زمره شرکتهائی قرار دهید که فعالیت شفاف مالیاتی دارند، اما متاسفانه تعداد دفاتری که اینگونه فعالیت های اقتصادی غیرقانونی در گرجستان دارند و البته ایرانی نیز هستند کم نیستند و این موضوع چرخه اقتصادی دولت گرجستان را دچار مشکل نموده و از آنجائی که دنیای ارتباطات و اطلاعات، اجازه رصد و بررسی این موضوعات را بیش از پیش ساده تر نموده، پس باید بدانیم که دولت گرجستان نیز در این خصوص هشیار است و در حال بررسی و رصد این دسته از موضوعات است و برای مقابله با جرمی مثل فرارهای مالیاتی،

بیشتر بخوانید !
لغو سفر بدون ویزای گرجی ها به ایران

 

بزرگترین اشتباه رایج : عدم شفافیت مالی

متاسفانه هموطنان ایرانی موضوع انتقال پول را جدی نگرفته و در وسعت بالا اینکار توسط ایشاندر گرجستان در حال انجام  است و در بسیاری مواقع این کار ” نا آگاهانه ” انجام می شود .

در ماه های اخیر بارها شاهد این موضوع بوده ایم که بررسی ها و هماهنگی های صورت پذیرفته از سوی اداره امنیت ملی گرجستان منجر به تعطیلی و بازداشتی برخی صرافی های ایرانی شده است .

همچنین فراهم نبودن زیرساخت مناسب جهت انتقل پول هموطنان عزیز برای خرید املاک یا دیگر موارد لازم زندگی و نداشتن مراودات مالی مشخص این دسته از موضوعات دامن زده است.

 

 

شفافیت مالی در گرجستان

 

 

نداشتن برنامه مشخص برای مهاجرت

نزدیکی گرجستان به ایران و ارزان بودن این کشور به نسبت سایر کشورها ، دلیلی بر مهاجرت بی برنامه، بی رویه و نامشخص برخی از هموطنان ایرانی شده است، در این خصوص برخی آژانس های توریستی بیان می کنند که در فرودگاه شاهد آن بوده ایم که شخص بدون رزرو هتل، بدون داشتن بیمه مسافرتی و بدون رزرو مکانی برای اسکان و همچنین بدون برنامه مشخص برای برگشت به ایران و تنها با داشتن مبلغ ۲۰۰ دلار به گرجستان سفر میکنند. از نظر مسئولان گرجستان توریست شخصی است که تعداد روزهای مشخصی را برای سفر انتخاب کرده و مستندات مربوط به هتل محل اقامت ، مدت زمان اقامت و بیمه مسافرتی را بصورت مشخص می تواند در اختیار پلیس مرزی گرجستان قرار دهد

 

چند هزار ایرانی مفقود پس از ورود به گرجستان !

مقامات گرجی اعلام کرده اند که در طی یک سال اخیر، تعداد زیادی از ایرانیان پس از ورود به گرجستان و اتمام ۴۵ روز ویزای معتبر، نه از گرجستان خارج شده اند، نه اقامت دریافت نموده اند، نه درخواست پناهندگی نموده اند و نه ویزای خود را تمدید نموده اند که از دید مقامات گرجی این موضوع، بسیار ناخوشایند می باشد.

بیشتر بخوانید !
بررسی مشکلات ایرانیان در مصاحبه سفیر ایران در گرجستان با شبکه TV Pirveli

دیپورت شدن تعداد ۴۱۱ شهروند گرجی از اتحادیه اروپا و احتمال الگوبرداری پلیس مرزی گرجستان از قوانین مرزی اتحادیه اروپا

در بین ماه های آگوست تا نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، تعداد ۴۱۱ شهروند گرجی به دلایل مختلف از کشورهای اتحادیه اروپ دیپورت شده اند .

احتمال این موضوع وجود دارد که پلیس مرزی گرجستان قصد الگوبرداری از اتحادیه اروپا را دارد و برای ورود به این کشور به اتحادیه اروپا مجبور به اعمال قوانین سختگیرانه تری برای ورود افرادی است که بنظر سودمند نیستند .

 

 

اتحادیه اروپا و گرجستان

 

 

 

نزدیک شدن برنامه گرجستان برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا

نزدیک شدن برنامه های گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا نیز یکی از علتهای اشتیاق ایرانیان برای اخذ اقامت گرجستان بوده و باتوجه به ازدیاد تقاضا بررسی بیشتر دولت جهت صدور مجوز اقامت نیز دور از انتظار نبوده و نیست.