ورونیا عمیق ترین غار جهان

غار ورونیا عمیق ترین غار جهان

غار ورونیا عمیق ترین غار جهان

ورونیا عمیق ترین غار جهان : عمیق ترین غار جهان در کشور گرجستان قرار دارد و نام آن ” غار ورونیا ” است. به غار ورونیا ( Voronya Cave ) نیز ، غار کروبرا ( Krubera Cave ) هم گفته می شود و از جذاب ترین دیدنی های گرجستان است.

در برخی از متون انگلیسی هم غار ورونیا به این صورت نوشته می شود : Voronja Cave  . عمیق ترین غار جهان با اندازه گیری از بالاترین نقطه ورود تا پایین ترین نقطه ، غار ورونیا در غرب گرجستان و در منطقه آبخازیا با عمق ۲۱۹۷ متر می باشد. جالب تر اینکه دومین و سومین غار عمیق جهان هم در غرب کشور گرجستان واقع شده است که نام های آن به ترتیب : غار سارما ( Sarma Cave ) و غار ایلیوزیا است و دارای عمق های ۱۸۳۰ و ۱۷۵۳ متر هستند.

ورونیا در زبان روسی به معنای کلاغ است زیرا برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی برخی از غار شناسان اوکراینی که به منطقه سفر کرده بودند پس از پیمایش عمق و طول غار ورونیا به تعداد زیادی از لانه های کلاغ برخوردند برای همین آن را غار ورونیا نامیدند ولی بعدها غار شناسان گرجستان نام غار ورونیا را به احترام جغرافی دان و غار شناس روسی که نامش الکساندر کروبر ( Alexander Kruber ) بود ، غار کروبرا نامیدند.

غار ورونیا عمیق ترین غار جهان

غار ورونیا عمیق ترین غار جهان

در سال ۲۰۰۱ میلادی تیم تحقیقاتی اوکراینی موفق شدند تا عمق ۱۷۱۰ متری غار ورونیا پیش بروند ، در سال ۲۰۰۴ میلادی اوکراینی ها مجددا توانستند افتخاری دیگر کسب کنند و این بار تا عمق ۲ کیلومتری غار ورونیا پیشروی کردند و سرانجام در سال ۲۰۱۲ میلادی تیم تحقیقاتی اوکراینی تا عمق ۲۱۹۷ متری عمیق ترین غار جهان پیشروی کردند و توانستند اثبات کنند که عمیق ترین غار جهان در کشور گرجستان قرار دارد.

بیشتر بخوانید !
هتل‌های معروف گرجستان