وزیر اقتصاد گرجستان برای مذاکره با وزرای تجارت و حمل و نقل به چین سفر می کند

دیمیتری کومسیشویلی، وزیر اقتصاد گرجستان، به ترتیب وزرای تجارت و حمل و نقل چین، ژونگ شان و لی سیائوپنگ، در حاشیه کنفرانس سطح بالای درباره ی کمربند اقتصادی که به صورت یک کمربند و یک جاده است (BRI)، که به طور مشترک توسط صندوق بین المللی پول و مردم بانک چین در پکن سازماندهی میشود.

وزیر اقتصاد، دیمیتری کومسیشویلی، در سخنان خود در یکی از کنفرانس های جلسه، گفت: “ابتکار عمل کمربند و جاده باید منافع ملموس را برای همه کشورهای شرکت کننده به ارمغان بیاورد زیرا همکاری های منطقه ای، توسعه زیرساخت ها و ارتباطات حمل و نقل بین کشورها و مناطق را تحریک می کند.”

وزیر اظهار داشت: “در راستای ابتکار BRI، کشورهای عضو مسیر حمل و نقل دریای خزر، که همچنین به عنوان راهرو میانه شناخته می شود، فرصتی برای وارد کردن حجم بسیار سنگین و قابل توجهی از محموله ها خط تجاری اتحادیه اورپا-چین به دست می آورند.” دولت گرجستان “پروژه های مهم زیربنایی” را به انجام می رساند تا این پروسه را تسهیل کند.

کومسیشویلی در میان تلاش های خود بندر دریایی آناکلیا، مدرنیزه سازی راه آهن باکو-تفلیس-کارس را ذکر کرد و افزود که وی به شدت معتقد است “فعالیت های برنامه ریزی شده و در حال انجام در گرجستان” باعث افزایش آگاهی و رقابت و ایجاد فرصت های اضافی برای تبدیل راهرو میانه به یک مسیر تجاری اصلی در BRI. ”

دیمیتری کومسیشیولی، در دیدار با وزیر حمل و نقل لی سئاوپنگ، در کنفرانس درباره ی راهرو میانه، از دولت چین درخواست کمک به ارتقاء مسیر حمل و نقل دریای خزر کردن. کومسیشویلی افزود: “ما همچنین در مورد امکان حمایت مالی از چین از راهرو میانه و محموله هایی که می توانند از طریق آن عبور کنند صحبت کردیم.”

بیشتر بخوانید !
نکات مهم خرید ملک در گرجستان

وزیر کومسیشویلی گفت که وزیر بازرگانی چین شان طی مذاکرات توافقنامه تجارت آزاد “بسیار حامی و تایید کننده” بود. “امروز ما یک پیشنهاد بی سابقه دیگر از کمک وزیر بازرگانی دریافت کردیم – او کمک خود را در ارتقاء محصولات گرجستان در بازار چین گسترش داد؛ او به ما پیشنهاد کرد تا مناسبت های متعددی در چین برگزار کنیم تا محصولات گرجستان بیشتر عرضه و فروخته شود و صادرات ما رشد کند.
دیمیتری کومسیشویلی، در هنکام سفر خود به چین، نیز با مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی در صندوق بین المللی پول، جهاد آزور و رئیس بانک سرمایه گذاری آسیائی جین لیکون دیدار کرد.