وضعیت اقامت در کشور گرجستان

وضعیت اقامت در کشور گرجستان

این روزها مطالب زیادی در کانال ها و سایت های مختلف در خصوص نحوه اقامت گرجستان و مشکلات پیش آمده برای اخذ اقامت ایرانیان در گرجستان نوشته شده و یا به صورت شفاهی بین افراد رد و بدل می شود که منشأ درستی نداشته و اکثراً غیر واقعی می باشند. با توجه به تجربیات بر این شدیم تا مطالبی در این خصوص بیان کنیم.

در ابتدا باید یادآوری کرد که از چند طریق می توان اقامت گرجستان را اخذ نمود که به ترتیب بیان می شود:

۱ – اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت در گرجستان

این نوع اقامت این روزها با مشکلات زیادی روبرو شده زیرا اکثر شرکت هایی که توسط ایرانیان به ثبت رسیده است، غیر فعال هستند. از این طریق تنها افرادی می توانند اقامت گرجستان را بگیرند که شرکت فعالی با کارآفرینی بالا و گردش مالی مناسب داشته باشند که حد اقل بین ۶ ماه تا یک سال از فعالیت آن گذشته باشد و شرکت از لحاظ کار، آدرس و پرداخت مالیات شفاف و دارای عملکرد مثبت و خوبی باشد.
بدیهی است چنانچه شرکتی شرایط فوق را نداشته باشد، مالک شرکت نمی تواند اقامت گرجستان را اخذ نماید. در این صورت اکثراً بیان می کنند که دولت گرجستان برای ایرانیان سخت گیری کرده و اقامت نمی دهد در حالی که باید گفت افراد شرایط دریافت اقامت گرجستان را ندارند.

۲ – اقامت کارمندی

در این نوع اقامت که شایعترین نوع دریافت اقامت می باشد، افراد قراردادی کاری با یک شرکت گرجی منعقد می کنند. خوب بدیهی است که شرکت طرف قرارداد باید از گردش مالی مناسب برخوردار بوده و بدهی مالیاتی نداشته باشد تا دولت گرجستان به فرد کارمند اقامت گرجستان را اعطا نماید. در حال حاضر به دلیل شرایط موجود دولت گرجستان سخت گیری بیشتری را در خصوص این نوع اقامت اعمال می کند.

بیشتر بخوانید !
سرمایه گذاری در صنعت دامپروری در گرجستان

۳ – اقامت از طریق خرید ملک در گرجستان

اقامت از طریق خرید ملک در گرجستان شامل افرادی می شود که ملک و یا زمین غیر کشاورزی با ارزش ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا به بالا( البته با توجه به قوانین فعلی کشور گرجستان) را خریداری نمایند. این نوع اقامت در حال حاضر مطمئن ترین نوع اقامت در گرجستان می باشد. شایعات زیادی این روزها در کانال ها و سایت های مختلف به چشم می خورد که دولت گرجستان روی خرید ملک در گرجستان اقامت نمی دهد و یا اقامت های قبلی را تمدید نمی کند. باید به عرض برسانیم که تمامی این گفته ها شایعاتی بیش نیست و اقامت های خرید ملک در گرجستان به قوت خود باقی بوده و تمدید می شوند. تنها در موارد زیر اقامت خرید ملک در گرجستان دچار مشکل می شود:

الف) کسانی که قبلاً برای سایر انواع اقامت ها درخواست داده و با بند ۱۸ – AG ریجکت شده اند تا زمانی که این سابقه ریجکتی را از پرونده خود پاک نکنند، نمی توانند اقامت خرید ملک در گرجستان را اخذ نمایند و در صورت درخواست مجدد ریجکت خواهند شد. در این حالت فرد باید در ابتدا با شکایت در دادگاه های گرجستان سابقه ریجکتی خود را پاک نموده و یا اینکه اگر واقعاً مشکلی امنیتی ندارد باید بین ۳ تا ۶ ماه صبر کرده و بعد دوباره درخواست اقامت از طریق خرید ملک در گرجستان را ارائه نماید تا بتواند اقامت گرجستان را بگیرد.

ب ) گروه دوم کسانی هستند که اقامت خرید ملک در گرجستان را دارند و برای تمدید اقامت خود تصمیم می گیرند که نوع اقامت خود را به سایر انواع اقامت ها تغییر دهند. این افراد چنانچه در فرایند درخواست تغییر نوع اقامت خود ریجکت شوند و بند ۱۸ – AG برای آن ها اعمال شود ، نمی توانند دوباره اقامت خرید ملک در گرجستان را برای ملک خود اخذ نمایند. این افراد هم باید همانند بند الف اقدام نمایند.
پس می توان نتیجه گرفت که شایعات بیان شده در خصوص ندادن اقامت خرید ملک در گرجستان صحیح نبوده و اقامت روی ملک کماکان به شکل قبل انجام می پذیرد. انشاالله در فرصت مناسب در خصوص نحوه شکایت در دادگاه برای حذف سابقه ریجکتی مطالبی را به عرض خواهیم رساند.

بیشتر بخوانید !
توصیه های بخش تاپ سرویس شرکت سام جورجیا به متقاضیان خرید ملک در گرجستان

۴ – اقامت از طریق سرمایه گذاری

در این نوع اقامت افراد با ایجاد کار و کارآفرینی و سرمایه گذاری در خاک گرجستان به ارزش حد اقل ۳۰۰۰۰۰ لاری و یا بالاتر می توانند اقامت دائم کشور گرجستان را اخذ نمایند.( البته با توجه به قوانین فعلی کشور گرجستان) در این نوع اقامت افراد باید نشان دهند که مبلغ ذکر شده در بالا را در خاک گرجستان سرمایه گذاری کرده اند. همچنین این افراد باید اثبات کنند که پول خود را از چه منشأ تأمین نموده و به چه نحوی وارد گرجستان کرده اند. به عنوان مثال برای راه اندازی یک تجارت، کلیه فضاهای خریداری شده و ماشین آلات تهیه شده برای این تجارت جزو سرمایه گذاری محسوب می شود به شرطی که ماشین آلات تهیه شده در داخل گرجستان خریداری و یا ثبت سفارش شده باشند. یعنی اگر ماشین آلات مورد نیاز در کشور دیگری خریداری شده و یا موجود باشد و این ماشین الات به صورت غیر قطعی وارد گرجستان شده باشند، جزو سرمایه گذاری محسوب نخواهند شد. همچنین سرمایه در گردش و پول نقد موجود در بانک نیز جزو سرمایه گذاری محسوب نمی گردد.تعیین مبلغ سرمایه گذاری توسط کارشناسان گرجستانی صورت گرفته و در نهایت مبالغ تعیین شده توسط آن ها مبنای اقامت قرار خواهد گرفت. باید یادآوری نمود که خرید آپارتمان شخصی به عنوان سرمایه گذاری در نظر گرفته نخواهد شد مگر آن که بر روی آن ملک قرار به اجرای بیزینس خاصی باشد.

۵ – اقامت گرجستان از طریق ازدواج با شهروندان گرجستانی

در حال حاضر در صورت ازدواج با یکی از شهروندان کشور گرجستان و پس از گذشت ۲ تا ۳ سال از ازدواج فرد و اطمینان دولت گرجستان از واقعی بودن این ازدواج، فرد می تواند اقامت کشور گرجستان را اخذ نماید. در صورتی که فرد پس از ازدواج صاحب فرزند شود فرایند اخذ اقامت گرجستان از طریق ازدواج تسریع می گردد.

بیشتر بخوانید !
مالیات اقامت کارمندی چیست؟

۶ – اقامت از طریق تحصیل در گرجستان

افراد با ثبت نام در یکی از دانشگاه های معتبر گرجستان و یا دانش آموزان با ثبت نام در مدارس گرجستان می توانند اقامت گرجستان را اخذ نمایند که در فرصت مناسب در مورد این نوع اقامت به صورت مفصل تر بحث خواهد شد.

در انتها باید به عرض برسانیم که دولت گرجستان در تمامی موارد ذکرشده در صورت تکمیل بودن پرونده ها و مدارک و اطمینان از واقعی بودن آن ها، اقامت گرجستان را به افراد اعطا می نماید و در این مسیر ملیت افراد هیچگونه تأثیری در فرایند اخذ اقامت گرجستان ندارد.