دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا چگونه است؟ آیا پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا محقق می شود و یا هنوز در هاله ای از ابهام قرار گرفته است؟

این سوالات بیشتر در ذهن مردم گرجستان و همچنین کسانی نقش می بندد که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند و یا در این کشور بعنوان یک تبعه خارجی سکونت کرده اند.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

در این مقاله قصد داریم تا حدودی به این سوالات پاسخ دهیم. اول اینکه جهت پیوستن هر کشوری به اتحادیه اروپا یک سری استانداردهایی وجود دارد از جمله : رعایت کامل قوانین حقوق بشر تعیین شده از طرف اروپا ، نداشتن مشکل و یا اختلاف مرزی کشور متقاضی با همسایگانش ، زیرساخت های شهری مناسب و …..

کشور گرجستان فاکتورهای زیادی را جهت پیوستن به اتحادیه اروپا دارد ، به همین دلیل بود که پارلمان اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی به برداشته شدن ویزای کشورهای اروپایی برای اتباع گرجستان رای مثبت داد و بالاخره پس از یکسری کش و قوس های فراوان در تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۱۷ میلادی این امر اتفاق افتاد.

از زمان صحبت درباره برداشته شدن ویزای اتحادیه اروپا برای اتباع گرجستان تا زمان رخ دادن آن چیزی نزدیک به پنج سال طول کشید ، ولی اینکه کشور گرجستان به این موفقیت دست پیدا کرد قابل تحسین و البته تا حدودی شگفتی بود.

زیرا دو کشور قدرتمند و بزرگ منطقه از جمله روسیه و ترکیه نزدیک به یک دهه ، چنین درخواستی از اتحادیه اروپا داشتند و با اینکه از نظر فاکتورهای اقتصادی و سایر مزایای ویژه برای اروپا ، بسیار ارجح تر از گرجستان به نظر می آمدند ولی با درخواست آنها مخالفت شد.

بنابراین از دید کارشناس های سام جورجیا ، این یک موفقیت بزرگ برای کشور کوچک گرجستان و همچنین آغازی برای روند پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا به شمار می رود.

بیشتر بخوانید !
پارک تکنولوژی تفلیس

مشکلات پیش رو برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

مهمترین مشکلات پیش روی گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا ، شامل موارد زیر است :

۱ – کشور گرجستان یک کشور کوچک در منطقه قفقاز با اقتصادی نه چندان قوی و متکی به کمک های مالی خارجی است. از جمله اینکه هر سال بسته کمک های مالی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به این کشور داده می شود و بدون آنها امکان ادامه حیات اقتصادی برای گرجستان میسر نیست.

بنابراین اروپا از این بیم دارد که یک یونان دیگر در این اتحادیه شکل بگیرد و با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی در منطقه اروپا ، باعث وخیم تر شدن هر چه بیشتر اوضاع شود.

بنابراین و به نظر کارشناس های سام جورجیا ، اروپا در ابتدا سعی خواهد کرد تا با استفاده از برخی فاکتورهای اقتصادی از جمله صدور توریسم به گرجستان و افزایش درآمدهای صادراتی این کشور تا حدودی فاکتورهای اقتصادی آن را بهبود ببخشد ، سپس تصمیم به باز کردن درب های اروپا رو به این کشور بگیرد تا بار اقتصادی گرجستان به دوش اروپا نیفتد.

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

۲ – کشور قدرتمند روسیه مخالف کشیده شدن مرزهای ناتو و اروپا به سمت منطقه قفقاز است ، و این منطقه را حوزه نفوذ خود می داند ، زیرا منطقه قفقاز از لحاظ ترانزیت و اتصال اروپا و آسیا بسیار استراتژیک می باشد و روسیه نمی خواهد که این منطقه را که روزی قسمتی از کشورش بوده است دو دستی تقدیم غرب کند.

بنابراین اروپا از این بیم دارد که با پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا ، روسیه را در تقابل اقتصادی و سیاسی با خود ببیند و دچار چالش شود.

بیشتر بخوانید !
بیمه درمانی در گرجستان

۳ – یکی از فاکتورهای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا نداشتن مناقشات مرزی با همسایگانش است ، در این بین ، گرجستان دارای اختلافات فراوانی با همسایه شمالی خودش یعنی روسیه است و طی جنگ پنج روزه در سال ۲۰۰۸ بین گرجستان و روسیه ، مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی که حدود بیست درصد از خاک گرجستان را تشکیل می داد به زور توسط روسیه از این کشور جدا شد و در حال حاضر بصورت کشورهای مستقلی با نظارت روسیه اداره می شوند.

هرچند جامعه بین المللی استقلال این دو منطقه از گرجستان را هرگز نپذیرفته اند ، ولی این خودش بعنوان یک چالش مهم مرزی بین گرجستان و روسیه محسوب می شود و طبعا پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را در هاله ای از ابهام قرار خواهد داد.

نتیجه گیری امکان پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

با توجه به تحلیل بالا ، و دخیل کردن سایر عوامل از جمله نیاز مبرم اتحادیه اروپا و غرب به نفوذ در منطقه استراتژیک قفقاز و همچنین کاهش نفوذ روسیه در این منطقه ، می توان نتیجه گرفت که :

به احتمال زیاد ، و با توجه به رعایت سایر فاکتورهای مدنظر اتحادیه اروپا از جانب گرجستان ، سه عوامل مذکور که مهمترین چالش های پیش روی پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا محسوب می شود ، از جانب این اتحادیه نادیده و کمرنگ در نظر گرفته خواهد شد و بالاخره گرجستان به اتحادیه اروپا خواهد پیوست.

هر چند پیش بینی زمان وقوع پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا کار بسیار مشکلی است ، و بایستی شرایط آن فراهم و مهیا شود ، ولی رای گیری پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی و توسط در ابتدا شورای اتحادیه اروپا و سپس پارلمان اتحادیه اروپا انجام شود و در صورت رای مثبت این دو مجموعه مهم اتحادیه اروپا ، اتفاق مهمی در تاریخ گرجستان به وقوع می پیوندد.

بیشتر بخوانید !
اقامت گرجستان از چه طریقی برای من مناسب تر است؟

به نظر کارشناس های سام جورجیا ، به دلیل وجود منافع سرشار اروپایی ها در پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا ، از جمله منفعت ترانزیت کالا از اروپا به آسیا و بالعکس توسط گرجستان و تسهیل عبور و مرور ترانزیت بین اروپا و آسیا که از خاک گرجستان راحت تر و ارزان تر تمام خواهد شد ، شاید اروپا این جسارت را بکند که با این تصمیم مهم ، خودش را رو در روی روسیه ای قرار دهد که سیاست هایش با غرب در حال حاضر همخوانی ندارد و قطعا چالشی جدید در منطقه ایجاد می شود که به ضرر و زیان گرجستان منجرب خواهد شد.

زیرا روس ها که مرزهای زیادی در شمال گرجستان با این کشور دارند در مقابل این تصمیم اروپا واکنش نشان داده و ممکن است ایجاد تنبیه اقتصادی را برای گرجستان اعمال کنند که با توجه به فاصله زیاد گرجستان با مرزهای اروپا و همچنین وجود شرکای دیگر روسیه در منطقه قفقاز از جمله ارمنستان ، گرجستان با چالش جدید اقتصادی مواجه می شود که اروپا برای جبران آن ، بایستی یک سری امتیاز های اقتصادی به گرجستان بدهد.

هر چند اروپایی ها در دراز مدت با استفاده از حربه ترانزیت کالا از خاک گرجستان ، خواهند توانست منافع اقتصادی بیشتری را بدست آورند و از طرفی با برگزیت انگلستان از اتحادیه اروپا ، با گرفتن اعضای جدید از جمله گرجستان و اوکراین قصد دارند تا حدود زیادی جای خالی انگلیس را پر کنند تا شاید کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز به فکر خروج از این اتحادیه نیفتند.