گرجستان دقیقاً به چه سمت و سوئی میرود؟ بررسی آینده مهاجرتی گرجستان

  • تاریخ انتشار : 2019/04/27
  • نظرات : 4دیدگاه

گرجستان دقیقاً به چه سمت و سوئی میرود؟ بررسی آینده مهاجرتی گرجستان

ایرانیان زیادی چشم خود را به آینده نزدیک گرجستان دوخته اند، افراد زیادی که دلباخته زیبائی و سادگی گرجستان و مردم این کشور هستند .

ماه هاست که به گفته برخی کارشناسان، گرجستان وضعیت ثابتی را ندارد . برخی افراد در گرفتن اقامت دچار مشکل شده اند و برخی دیگر نیز منتظر وقایع جدیدی هستند که تکلیف سرمایه گذاری خود را مشخص کنند، همه این اتفاقات دست به دست هم داده و شرایطی بعضاً دشوار را برای برخی افراد مهاجر ایرانی به وجود آورده است .

از آنجائی که به دنبال ارائه اطلاعات صحیح به هموطنان گرامی هستیم، در این مقاله روند فعلی و آینده گرجستان را برای مهاجران به تصویر می کشیم، امید داریم تحلیل کارشناسان سام جورجیا از وقایع پیش آمده و قوانین مهاجرتی پیش رو، بتواند کمکی شایان به هموطنان عزیز ایرانی بنماید تا بتوانند آینده ای روشن را برای خود و فرزندان خود رقم بزنند .

 

 

مهاجرت به گرجستان

مهاجرت به گرجستان

 

 

دولت گرجستان در تصمیم گیری برای مهاجران به تنهائی تصمیم نمیگیرد !

گرجستان، کشوری کوچک با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر می باشد. این کشور پتانسیل عمده ای را برای ایفای نقش تجاری مناسب برای کشورهای قدرتمند دنیا دارد، آن هم به دلیل وضعیت ژئوپلیتیک.

این کشور در که در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد، از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.

می تواند بالاترین اولویت سیاسی دولت گرجستان را عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان ناتو دانست و اتحادیه اروپا نیز، علاقه خود را به عضویت گرجستان در این پیمان ابراز داشته است .

وضعیت سیاسی فعلی دولت گرجستان و نیاز به رشد اقتصادی و همچنین نیاز به سرمایه گذاری های کلان خارجی برای افزایش تولید ناخالص ملی در این کشور، ایجاب می نماید که سیاستهای خاصی را در قبال مهاجران و سرمایه گذاران خارجی اتخاد نمایند .

اما، گرحستان به دلیل نیاز مبرم به عضویت در اتحادیه اروپا برای افزایش اعتبار جهانی و نیاز به رشد اقتصادی و عضویت در پیمان ناتو برای حفظ تمامیت ارزی و افزایش قدرت نظامی برای مقابله با خطرات احتمالی کشورهائی نظیر به روسیه، به ناچار در برخی تصمیمات کلان، ناچار است که در تصمیمات خود، برخی ملاحظات سیاسی را نیز چاشنی تصمیم گیریهای خود بنمایند .

بیشتر بخوانید !
نکات مهم خرید ملک در گرجستان

 

هم پیمانی گرجستان و ایالات متحده آمریکا

هم پیمانی گرجستان و ایالات متحده آمریکا

 

 

ایالات متحده آمریکا، بعنوان یکی از هم پیمانان و حامیان بزرگ جمهوری گرجستان، برای حفظ منافع ملی دولت ایالات متحده، برخی سیاست های دولت گرجستان برای مهاجران و روند ارائه اقامت گرجستان را خلاف بر سیاستهای خارجی دولت ایالات متحده و گرجستان می داند، لذا حضور بی رویه برخی افراد مهاجر در گرجستان از دید دولت ایالات متحده آمریکا و برخی دول غربی، می تواند مانع ایجاد برقراری و ثبات در کشور گرجستان باشد. برای دولت ایالات متحده، گرجستان بعنوان یکی از هم پیمانان سیاسی که در همسایگی روسیه می باشد و از آنجائی که این کشور از غرب به دریای سیاه راه دارد می تواند گزینه بسیار مناسبی برای آبهای ارزان و در نتیجه گزینه اقتصادی باشد، از طرفی حضور گرجستان بعنوان یک هم پیمان نظامی در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و کمک های فراوان اقتصادی دول غربی (شامل کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده) نیز برای گرجستانی که از حضور نیروهای روسیه در منطقه آبخازیا نگران است، گزینه ای سودمند می باشد لذا هم پیمانی ایالات متحده، کشورهای اتحادیه اروپا و گرجستان می تواند یک بازی برد برد برای طرفین باشد که هر یک نیز به این موارد واقف هستند .

 

دولت گرجستان هرچه بیشتر تلاش می نماید که ثبات سیاسی و اقتصادی خود را در منطقه افزایش داده و از این طریق بعنوان نزدیک ترین گزینه شورای ناظر بر اتحادیه اروپا، بتواند در میان رقبائی نظیر ترکیه و اوکراین زودهنگام تر از دیگر کشورها وارد این حوزه سیاسی شود .

 

 

تحکیم روابط گرجستان و ایالات متحده

تحکیم روابط گرجستان و ایالات متحده

 

 

حضور بدون محدودیت ملیت های گوناگون و از جمله ی مهمتر از همه آنها، ایرانیها در گرجستان ممکن است سیاسیون گرجستان و ایالات متحده را به دلایل عمده ای نگران نماید فلذا، ماه هاست بررسی و کنترل در مبادی ورودی گرجستان با دقت بیشتری صورت می پذیرد و عدم وجود دلیل مشخص و محکم از سمت شخصی که قصد دارد وارد خاک گرجستان شود، می تواند تبعاتی نظیر عدم اجازه ورود به شخص را برای گرجستان داشته باشد لذا دولتهای اروپائی و ایالات متحده، کنترل و نظارت بیشتری را از دولت گرجستان برای ورود اتباع خارجی (و حتی اتباع خارجی کشورهائی که برای حضور نیاز به روادید ندارند) می خواهند تا بتوانند امنیت و ثبات بیشتری را برای گرجستان برقرار نمایند. بدون شک عدم وجود کنترل و مرزبندی مشخص برای ورود اتباع خارجی به گرجستان، تبعات سیاسی و امنیتی را برای دولت گرجستان در پی خواهد داشت .

بیشتر بخوانید !
مخارج زندگی در گرجستان

 

 

بی ثباتی اقتصادی در ایران و افزایش نرخ مهاجرت ایرانیان به گرجستان

موج بی ثباتی اقتصادی در ایران و عدم ثبات قیمت های ارز، طلا و سکه، عدم ثبات قیمت کالاهای اساسی در بازار ایران و خروج دولت ایالات متحده از پیمان برجام، وضعیتی بی ثبات را در کشور عزیزمان ایران به راه انداخت که همین مسائل، موج مهاجرت و تقاضا برای مهاجرت موقت و دائم از ایران را به میزان زیادی افزایش داد .

بی ثباتی اقتصادی در کشور عزیزمان ایران در ماه های گذشته، موج شدید مهاجرت به سمت گرجستان، بعنوان یک کشور نزدیک به ایران را رقم زد که برای دولتمردان گرجستان، توجیهی نداشته و در جهت حفظ امنیت و کنترل روند مهاجرت، دولت گرجستان را مجبور به سخت گیری هائی نموده است که از جمله آن می توان به الزام گواهی عدم سوءپیشینه برای درخواست اقامت اشاره نمود .

نرخ مهاجرت ایرانیان به گرجستان و درخواست اقامت از دولت گرجستان در سالهای اخیر در بین کلیه ملیت های خارجی بی سابقه بوده است .

 

 

مشکلات اقتصادی در ایران

مشکلات اقتصادی در ایران

 

 

مبارزه با بی قانونی و فراهم آوردن زیرساخت مناسب برای اعطای اقامت

همانطور که اشاره شد، موج مهاجرت ایرانیان به گرجستان در یک سال اخیر، نسبت به سالهای پیش در مقایسه با دیگر ملیتها، بی سابقه بوده است، لذا دولت گرجستان، عدم ظرفیت مناسب برای ارائه کارت اقامت به کلیه افراد ایرانی که درخواست اقامت از این کشور را داشته اند را شناسائی نموده و به دنبال مخالفت با ارائه کارت اقامت به بسیاری از افرادی که مزیت خاصی را برای رشد اقتصادی این کشور نداشته اند، به دنبال فراهم آوردن زیرساخت مناسب برای ارائه کارت اقامت گرجستان به متقاضیان اقامت می باشد.

 

کمک به رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در گرجستان

بزرگترین شعار دولت گرجستان برای پذیرش مهاجران، کمک به رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در گرجستان می باشد. گرجستان نرخ بیکاری بالائی دارد، لذا اولویت حمایت گرجستان، از سرمایه گذاران خارجی است، کسانی که با آوردن سرمایه در کنار ایجاد سرمایه گذاری مطمئن و برخوردازی از سود مناسب، به سازندگی، افزایش رشد اقتصادی گرجستان و با استخدام شهروندان گرجی، به کاهش نرخ بیکاری گرجستان کمک شایانی می نمایند . در مقابل، دولت گرجستان بدون شک حمایتهای فراوانی را از افراد سرمایه گذار می نماید!

بیشتر بخوانید !
واردات به گرجستان بدون مالیات

 

 

کمک به رشد اقتصادی

کمک به رشد اقتصادی

 

 

آینده مهاجرتی گرجستان

وضعیت گرجستان به زودی به ثباتی مثال زدنی خواهد رسید، زیرا ایجاد زیرساخت مناسب برای مهاجرت و سرمایه گذاری، این کشور را امن تر از قبل خواهند نمود اما تعاریف کسب و کار، سرمایه گذاری، تحصیل و کار در گرجستان بصورت گواهی یا ویزائی مشخص خواهد بود که متقاضی پس از ارائه مدارک مستدل ، دلایل کافی و اثبات مستندات حق حضور و اخذ اقامت کشور گرجستان را خواهد داشت .

در آینده ای نزدیک، مجوز استخدام و حق اقامت در کشور گرجستان بصورت ساختار یافته تری خواهد بود که می تواند امنیت افراد مقیم، سرمایه گذاران و حتی دولت گرجستان را بیش از پیش فراهم آورد.

طبق گفته شخص سفیر محترم گرجستان در ایران، افرادی که در گرجستان با بیش از مبلغ ۱۰۰ هزار دلار ملکی را خریداری می نمایند، اقامت بلند مدت خواهند داشت و انتظار می رود شخصی که کارت اقامت گرجستان را دریافت می کند، کسب و کاری مشخص را راه اندازی نماید تا دولت و شهروندان گرجستان نیز از حضور وی بهره مند شوند .

 

 

آینده مهاجرتی گرجستان

آینده مهاجرتی گرجستان

 

بزودی دولت گرجستان، دست افرادی که مهاجرت و راه اندازی بیزنس را راهی مناسب برای دلالی و فروش خدمات می دانند و با عضوگیری در کانالها و گروه های تلگرامی جعلی، بدون داشتن آدرس و مشخصات مشخصبه دنبال پخش شایعات و جذب اعتماد کاذب و کسب درآمد هستند را کوتاه خواهد نمود و ساختاری مشخص را برای طی کردن مراحل اداری آماده خواهند نمود که تنها دفاتر مهاجرتی با محوز رسمی قادر به ارائه خدمات خواهند بود و نه تعدادی دلال خدمات !

در ماه هائی نه چندان دور افرادی که هدف مشخصی را در گرجستان داشته اند و سرمایه گذاری هدفمندی را در گرجستان داشته اند، امنیت بیشتری را حس خواهند نمود و در بلند مدت و با ورود گرجستان به اتحادیه اروپا، از مزایا و شرایط به مرتب بهتری بهره مند خواهند بود .

در آینده ای نه چندان دور، به افرادی که مبلغ سرمایه گذاری خود را در گمرک گرجستان اظهار نمی نمایند، اقامت تعلق نخواهد گرفت و از هرگونه فعالیت این افراد در گرجستان ممانعت به عمل خواهد آمد و به دلیل نقض قوانین پولشوئی، سرمایه آنها ضبط خواهد شد .

آینده گرجستان در دست افرادی است که کسب و کار مشخص، سودمند و سرمایه گذاری های مناسبی را در این کشور نموده اند .