گرجستان

  • تاریخ انتشار : 2019/08/13
  • نظرات : یک دیدگاه

گرجستان

گرجستان کشوری است در منطقه قفقاز. به منطقه بین دریای خزر و دریای سیاه قفقاز می گویند. این کشور، کشوری است که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد و اصطلاحا در منطقه اوراسیا واقع شده است. به مرز بین دو قاره آسیا و اروپا اوراسیا می گویند. این کشور از نظر جغرافیایی در منطقه بسیار مناسبی از نظر سیاسی و اقتصادی قرار دارد و با کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، روسیه و همجوار با دریای سیاه می باشد و بعنوان یک شاهراه اصلی برای تجارت در بلوک شرق شناخته می شود.

نقشه گرجستان

نقشه گرجستان

در زبان انگلیسی به این کشور ، جورجیا ( Georgia ) و در زبان گرجی به آن ، ساکارتولو ( گرجی : საქართველო – تلفظ : sakartvelo ) گفته می شود. با توجه به اینکه یکی از ایالت های کشور آمریکا نیز به نام جورجیا ( georgia ) همخوانی کامل با نام کشور Georgia دارد در اغلب موارد برای اینکه بین این دو تمایزی ایجاد شود پس از کلمه جورجیا نام کشور هم آورده می شود. برای مثال کشور گرجستان : Georgia country

جمعیت گرجستان طبق آخرین تخمین سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴۹۴۲۰۰۰ نفر است که از این تعداد حدود ۸۳٫۸ درصد گرجی ، ۶٫۵ درصد آذری ، ۵٫۷ درصد ارمنی ، ۱٫۵ درصد روس و ۲٫۵ درصد سایر اقلیت ها بوده اند. پایتخت این کشورشهر تفلیس است که نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

همچنین مساحت این کشوربا احتساب دو منطقه جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع ( ۲۶۹۱۱ مایل مربع ) است.

دین مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی این کشور است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌ باشد.

طی جنگ چهار روزه بین گرجستان و روسیه در سال ۲۰۰۸ میلادی دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخازیا از گرجستان جدا شدند و در حال حاضر بصورت یک کشور مستقل اداره می شوند، هر چند جامعه جهانی استقلال آنها را که با حمایت روسیه بدست آمد به رسمیت نمی شناسند.

گرجستان کشوری است با آب و هوای کوهستانی و بسیار پاکیزه که مردم این کشور توجه ویژه ای به محیط زیست دارند و دارای بارندگی نسبتا زیادی در طول سال است. با توجه به اقلیم مناسب کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و دامپروری می تواند در این کشور مقرون به صرفه باشد هر چند با توجه به حضور گردشگران فراوان در این کشور ، سرمایه گذاری در زمینه صنعت توریسم هم برای اغلب سرمایه گذاران خارجی جالب توجه است.

بیشتر بخوانید !
گزارش مرکز توریسم گرجستان در ژانویه 2018، افزایش 92 درصدی مسافران ایرانی در ژانویه 2018 به گرجستان

واحد پول گرجستان لاری ( Lari ) نام دارد که در حال حاضر هر یک دلار آمریکا معادل ۲٫۴۰ لاری است. پیش شماره تلفن ۰۰۹۹۵ و پیش شماره شهر تفلیس پایتخت ۰۳۲ است. تولید ناخالص داخلی این کشور طبق تخمین سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۲۷ بیلیون دلار آمریکا بوده است. دامنه اینترنتی اختصاص یافته به این کشور ge. است.

موقعیت جغرافیایی :

این کشور بین ۴۱ درجه و ۷ دقیقه تا ۴۴۳ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی، و ۴۰ درجه و ۴ دقیقه تا ۴۶ درجه و ۴۲ دقیقه طول شرقی واقع شده‌ است.

این کشور به صورت طولی در امتداد مدارت کشیده شده و طول آن حدود ۳۷۰ کیلومتر، حداکثر عرض آن ۲۰۰ کیلومتر وطول قطر بزرگ آن ۶۱۳ کیلومتر است. وسعت این کشور زیبا ۶۹٬۷۰۰ کیلومتر مربع است.

وضعیت اقتصادی گرجستان

گرجستان از نظر اقتصادی در حال حاضر، اقتصادی رو به رشد دارد اما نباید فراموش کرد که این کشور فعلاً دارای رکود از نظر نرخ بیکاری می باشد . بدین معنی که نرخ بیکاری در گرجستان بالا بوده و یکی از مشکلات عدیده جمعیت بومی این کشور، بیکاری است .

به دنبال پیگیری سیاستهای کاهش نرخ بیکاری ، دولت این کشور بعنوان بخشی از برنامه ها و سیاستهای طولانی مدت، برنامه سرمایه گذاری در گرجستان را برای تجار خارجی تغییر داده و در حال حاضر، سرمایه گذاران خارجی تنها با سرمایه گذاری مستقیم ۳۰۰ هزار دلاری  بعنوان سرمایه گذار شناخته می شوند و اقامت دائم گرجستان به آنها اعطا می شود.

در حال حاضر تلاش دولت این است که استانداردهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرجستان را رشد داده و به چشم انداز پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا نزدیک تر نماید .

بیشتر بخوانید !
مهد کودک ایرانی در گرجستان

با تمام این احوالات نباید فراموش کرد که این کشور را در حال حاضر نمی توان بعنوان یک اقتصاد پایدار، بلکه بعنوان یک اقتصاد در حال توسعه نامید و نباید فراموش نمود که نرخ بیکاری در این کشور نرخ پایینی نیست و برخی از بومیان گرجستان نیز گاها ًدر نقش مهاجر یا پناهنده به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند .

وضعیت سیاسی گرجستان

در زمان نگارش مقاله فوق، گرجستان بعنوان یک کشوری که از نظر سیاسی بیشتر گرایش به غرب دارد شناخته می شود، البته نباید فراموش نمود که حزب حاکم فعلی در گرجستان که قدرت را به دست دارد، حزب رویای گرجستان است که موسس این حزب سیاستمدار پر نفوذ گرجی بیدزینا ایوانیشویلی است (نخست وزیر سابق گرجستان) . البته نکته مهم این است که ایوانیشویلی سومین سیاستمدار ثروتمند دنیا (با ۶٫۴ میلیارد دلار ثروت) است که ثروت خود را در روسیه بدست آورده و گرایش وی نیز، بهبود روابط گرجستان با روسیه است .

بیدزینا ایوانیشویلی رهبر حزب رویای گرجی

بیدزینا ایوانیشویلی رهبر حزب رویای گرجی

ایوانیشویلی از مخالفان سرسخت سیاستهای رئیس جمهور سابق این کشور، میخائیل ساکاشویلی بوده و اینطور که وی اعلام کرده، قصد دارد گرجستان را به سمت عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان ناتو پیش ببرد و در عین حال وی به دنبال کاهش تنش روابط سیاسی بین گرجستان و روسیه است .

در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، روابط سیاسی بین گرجستان و روسیه نسبت به قبل تیره تر می باشد و به دلیل توهین مدیر شبکه روستاوی ۲ گرجستان به رئیس جمهور روسیه (ولادمیر پوتین)، دولت روسیه تحریمهای سرسختانه ای را علیه گرجستان در پیش گرفته و کلیه پروازهای روسیه به سمت گرجستان لغو شده است . حکم این تحریم مستقیماً توسط ولادمیر پوتین و در کمتر از یک هفته پس از اعتراضات سراسری در گرجستان ابلاغ شده است .

شایان ذکر است که بدانید نسبت به سالهای گذشته، برای اعطای اقامت گرجستان و موضوعاتی نظیر سرمایه گذاری و حتی خرید ملک در گرجستان، قوانین بسیار سخت گیرانه ای توسط دولت گرجستان تصویب شده که نتیجه آن این است که روند اعطای اقامت به بسیاری از ایرانیان شکل دیگری به خود گرفته و نیازمند ارائه پرونده قوی از سوی وکیل است .

بیشتر بخوانید !
7 جذابیت تفلیس

روابط دولت این کشور در حال حاضر با دول غربی مناسب ارزیابی شده و همچنین روابط تجاری مناسبی بین دول غربی با دولت گرجستان برقرار است و می توان ایالات متحده آمریکا را یکی از متحدان برجسته گرجستان نامید .

شهرهای مهم گرجستان

گرجستان از نظر سیاسی، توریستی و تاریخی شهرهای مهمی را دارد که تعدادی از آنها عبارتند از :

تفلیس : پایتخت رسمی این کشورو بعنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در میان گرجی ها شناخته می شود.

باتومی : ملقب به عروس قفقاز و بعنوان یکی از زیباترین شهرهای این کشور شناخته می شود که توسط ایالت خودمختار آجارا رهبری می شود و این شهر را می توان بعنوان توریستی ترین شهر گرجستان بعد از تفلیس نامید .

کوتائیسی : یکی از شهرهای مهم این کشور که مرکز ایالت ایمرتی است و به سبب اهمیت اقتصادی و جمعیت دومین شهر بزرگ گرجستان محسوب می شود.

سیقناقی : ملقب به شهر عشق و یکی از زیباترین شهرهای این کشور برای مقاصد توریستی و گردشگری است و از طبیعت بی نظیری برخوردار بوده و با تفلیس نزدیک به ۳ ساعت فاصله دارد . به هر شخصی که به گرجستان به مقصد گردشگری سفر می کند، گشت و گذار به این شهر زیبا را شدیداً توصیه میکنیم .

گوری : گوری یک شهر صنعتی است. اکثریت جمعیت آن را کارکنان بخش‌های صنعتی تشکیل می‌دهند. ساکنان این شهر بیشتر در صنایع گوناگون از جمله صنعت ساختمان و صنعت حمل و نقل اشتغال دارند. در ساحل راست رود لیاخوی، کارخانه نساجی فعال است که از سال ۱۹۴۵ تأسیس شده‌است. کارخانه کنسروسازی و شراب‌سازی گوری، جزو کارخانه‌های معتبر مواد غذایی این کشور به‌شمار می‌روند. کمپوت میوه تولیدی این کارخانه در تمام منطقه و خارج از مرزهای کشور از شهرت زیادی برخوردار است. گوری یکی از مراکز مهم تولید میوه این کشور بوده  و همچنین از صنعت تولید آلومینیم و آهن آلات سنگین این شهر برخوردار است. منبع

همچنین حائز ذکر است که بدانید ژوزف استالین رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی که با نام یسب جوغاشویلی شناخته می شده اهل شهر گوری گرجستان بوده است و برای اهالی این شهر، افتخار بزرگی محسوب می شود.