گرجستان

  • تاریخ انتشار : 2015/06/07
  • نظرات : یک دیدگاه

گرجستان

گرجستان کشوری است در منطقه قفقاز. به منطقه بین دریای خزر و دریای سیاه قفقاز می گویند. گرجستان کشوری است که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد و اصطلاحا در منطقه اوراسیا واقع شده است. به مرز بین دو قاره آسیا و اروپا اوراسیا می گویند.

نقشه گرجستان

نقشه گرجستان

در زبان انگلیسی به کشور گرجستان ، جورجیا ( Georgia ) و در زبان گرجی به آن ، ساکارتولو ( گرجی : საქართველო – تلفظ : sakartvelo ) گفته می شود. با توجه به اینکه یکی از ایالت های کشور آمریکا نیز به نام جورجیا ( georgia ) همخوانی کامل با نام کشور Georgia دارد در اغلب موارد برای اینکه بین این دو تمایزی ایجاد شود پس از کلمه جورجیا نام کشور هم آورده می شود. برای مثال کشور گرجستان : Georgia country

جمعیت گرجستان طبق آخرین تخمین سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴۹۴۲۰۰۰ نفر است که از این تعداد حدود ۸۳٫۸ درصد گرجی ، ۶٫۵ درصد آذری ، ۵٫۷ درصد ارمنی ، ۱٫۵ درصد روس و ۲٫۵ درصد سایر اقلیت ها بوده اند. پایتخت گرجستان شهر تفلیس است که نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت گرجستان با احتساب دو منطقه جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع ( ۲۶۹۱۱ مایل مربع ) است.

دین مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی این کشور است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌ باشد.

طی جنگ چهار روزه بین گرجستان و روسیه در سال ۲۰۰۸ میلادی دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخازیا از گرجستان جدا شدند و در حال حاضر بصورت یک کشور مستقل اداره می شوند، هر چند جامعه جهانی استقلال آنها را که با حمایت روسیه بدست آمد به رسمیت نمی شناسند.

گرجستان کشوری است با آب و هوای کوهستانی و بسیار پاکیزه که مردم این کشور توجه ویژه ای به محیط زیست دارند و دارای بارندگی نسبتا زیادی در طول سال است. با توجه به اقلیم مناسب کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و دامپروری می تواند در این کشور مقرون به صرفه باشد هر چند با توجه به حضور گردشگران فراوان در کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در زمینه صنعت توریسم هم برای اغلب سرمایه گذاران خارجی جالب توجه است.

واحد پول گرجستان لاری ( Lari ) نام دارد که در حال حاضر هر یک دلار آمریکا معادل ۲٫۴۰ لاری است. پیش شماره تلفن گرجستان ۰۰۹۹۵ و پیش شماره شهر تفلیس پایتخت ۰۳۲ است. تولید ناخالص داخلی این کشور طبق تخمین سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۲۷ بیلیون دلار آمریکا بوده است. دامنه اینترنتی کشور گرجستان ge. است.

موقعیت جغرافیایی :

این کشور بین ۴۱ درجه و ۷ دقیقه تا ۴۴۳ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی، و ۴۰ درجه و ۴ دقیقه تا ۴۶ درجه و ۴۲ دقیقه طول شرقی واقع شده‌ است.

این کشور به صورت طولی در امتداد مدارت کشیده شده و طول آن حدود ۳۷۰ کیلومتر، حداکثر عرض آن ۲۰۰ کیلومتر وطول قطر بزرگ آن ۶۱۳ کیلومتر است. وسعت این کشور زیبا ۶۹٬۷۰۰ کیلومتر مربع است.